• ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
петък, 5 декември 2025
No Result
View All Result
Новият брой
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
No Result
View All Result
Новини от Севлиево - вестник Росица
No Result
View All Result

135 г. в. “Росица” записва и съхранява историята на Севлиевския край

135 години вестник ”Росица” - вестникът на Севлиево

от Минка Минчева
04.06.2021
в Култура, Общество, Регион, Севлиево, Севлиево през годините
0 0
0
135 г. в. “Росица” записва и съхранява историята на Севлиевския край

Първият брой на в.”Росица” издаден на 4 юни 1886 г.

МИНКА МИНЧЕВА – Главен редактор на вестник „Росица“


Днес се навършват 135 години от издаването на първия брой на в. „Росица“. Отбелязваме тази годишнина, защото вестникът е устоял на всички бурни събития в страната през тези 135 години и заслужава това внимание. Заслужават внимание и всички, които, въпреки историческите превратности, са работили в него и старателно са записвали важни събития от развитието на Севлиевския край и главните герои в тях, които в по-голямата си част са също севлиевци.

Първият брой на в.”Росица” издаден на 4 юни 1886 г.

Едно от определенията за вестниците е, че са летописци на времето, но съхранявайки паметта на период от време, те пишат и собствената си история. Написаното във вестника не можеш да изтриеш с едно кликване на мишката – то остава. И слава богу, защото сега, разлиствайки старите издания на в. „Росица“ откривам много ценни сведения за хора и събития, които умишлено или случайно са били забравени, но те имат важно значение, не само за Севлиевския край, но за цялостното развитие на страната ни, след освобождението на България и нейното развитие до 1944 г. А всичко това е част от богатото културно-историческо наследство на Севлиево и заслужава да се покаже. Да се напомни на жителите на общината, какво притежават, за да преценят дали искат да го запазят и продължат, или да го закрият, както често се случва през последните години с местния и регионален печат.

Историята сочи, че ние, българите, имаме уникално историческо наследство, но за съжаление не го пазим и съхраняваме. Не се учим от историческите си грешки, затова ги повтаряме. Доказателство за това е написаното на страниците на всички вестници „Росица“ през тези 135 години.

”Росица”, месечник на учителите и учениците от Севлиевска околия. В него са публикувани статии за учителите и разнообразно ученическо творчество. Той се издава от 1938 г. до 1944 г.

– С какво е уникален вестник „Росица“?
– Старият вестник „Росица“, който са издавали Евтим Дабев, Петьо Мустаков и Тодор Постомпиров, е уникален не само за времето си, но и от днешна гледна точка, защото, ако не е старобългарския език на който е списван, звучи много съвременно, както с темите и политическата ситуация у нас, така и с графиката си. Във всички досегашни анализи вестник „Росица“ е определян като първия социалистически вестник, сложил началото на социалистическия печат в България. Но внимателният прочит на 20-те броя на вестника – от 4 юни 1886 г. до 24 декември същата година, когато излиза последният брой, с нищо не подсказват по-нататъшното развитие, както на в. „Росица“, така и на целия периодичен печат в страната след 9 септември 1944 г.
Доказателство за това са статиите на Евтим Дабев – един от първите пропагандатори на социалдемокрацията в страната. На Бузлуджанския конгрес през 1891 г. той остро критикува подетата линия на Димитър Благоев.
Извън политическите коментари и позиции, на страниците на вестника, в рубриката „Дневни“, са публикувани новини от всякакъв характер, не само от Габрово, Севлиево и страната, но и от чуждестранни вестници. И с това той надхвърля много границите на един местен, „провинциален“ вестник, както го определят издателите му.
Уникален е и с това е, че и тримата автори и редактори на вестника са били много млади – Евтим Дабев е бил само на 22 години, но са били изпълнени с огромно желание да защитят наемния труд в зараждащия се капитализъм в страната по онова време. Поради липса на финансиране последният брой на в. „Росица“ излиза на 24 октомври 1886 г.

Една интересна глава на в.”Росица” от 1938 г.

Подготвяйки честването на 132-та годишнина на в. „Росица“ през 2018 г. със съдействието на Историческия музей в Севлиево и Градската библиотека открих други вестници под наименованието „Росица“, които са малко известни, но заслужават да напомним за тях, защото доказват желанието и необходимостта на севлиевци да имат своя вестник, в който да разказват за проблемите и успехите си. Те са уникални по своето съдържание и визия.
В Историческия музей са запазени броеве на в. „Росица”, независим местен вестник за политика, общественост и литература от 1921 и 1922 г. Под наименованието „Росица” от 1933 до 1939 г. е издаван и вестник за туристическа култура и пропаганда. Изключително интересен и днес е в. „Росица”, месечник на учителите и учениците от Севлиевска учебна околия, в който се публикуват статии, интересни за учителите, и разнообразно ученическо творчество, който излиза от 1938 до 1944 г.
През 1959 година започва издаването на в. „Севлиевска трибуна, който е орган на ГК на БКП. В края на 1969 г. той продължава да излиза, но под наименованието „Росица“, което, според тогавашния главен редактор Илия Илийчев, е по-справедливо към социалистическите идеи на вестника.
Може би, точно защото в. „Росица“ се приема като продължител на идеите на в. „Севлиевска трибуна“, през 2009 г. се чества 50-ата годишнина от новата история на вестника.

– Как накратко могат да се обобщят тези 135 години на в. „Росица“?
– Вестник „Росица“ е определян като първия социалистически вестник. Но моят прочит на старите издания показва, че той е първият социалдемократически вестник, защото самият Евтим Дабев е бил социалдемократ. А, ако избегнем политическия му профил, бих казала, че през всичките тези години той е имал народностната кауза да обединява хората, да бъде будител. И това е било цел и верую на всички главни редактори, журналисти, сътрудници, краеведи, които са работили в него през всичките години, независимо от обществения строй в страната.

”Росица”, вестник за туристическа култура и пропаганда, издаван от 1933 до 1939 г.

– Как виждате развитието на вестник „Росица“, след масовото навлизане на електронните и социални медии?
– Слоганът, който бяхме определили на в. „Росица“ преди две години, когато чествахме неговата 132-ра годишнина, е „Устоял на бурите, устремен към бъдещето!“, защото той отговаря на историческото развитие на вестника и потенциала, който има Община Севлиево да продължи неговото издаване, защото севлиевци имат нужда от своя вестник. Това пролича и по време на извънредното положение, което беше наложено миналата година, заради пандемията. Екипът на вестника работеше от вкъщи, бяхме намалили обема наполовина, за да не го спираме, но и да не правим излишни разходи. Независимо от това вестникът запази тиража си, защото даваше навременна и точна информация за всичко, което касаеше противоепидемичните мерки за борба с коварния вирус. И нашите читатели имаха нужда от нея. Но, ако трябва да съм точна в отговора, бих казала, че вече не съм толкова убедена в устрема към бъдещето на в. „Росица“. Да, една от причините е масовото навлизане на електронните медии, които много по-бързо и евтино разпространяват информацията – хартиеното издание е скъпо удоволствие, но то гарантира точност и обективност на поднесената информация. Другата причина е нелоялната конкуренция на печатни медии, които през последните години излизаха, редом до в. „Росица“, но вместо да се продават, както всеки продукт, те се разпространяваха безплатно в пощенските кутии на жителите в общината. Няма как да обясниш на читателите, защо в. „Росица“ се продава по 50 ст., а другият се подарява. Всъщност има, но това е задължение на други институции, не на в. „Росица“, който плаща заплати, социални осигуровки, данъци, и всички останали плащания, които има едно търговско дружество към държавата и работещите в него. И тук се налага да кажа, за кой ли път, че по статут в. „Росица“ е общински, защото ОбС – Севлиево със свое решение № 230 от 28 ноември 2000 година дава съгласието за създаване на „Росица“ ЕООД с предмет на дейност издаване на в. „Росица“, извършване на предпечатни и рекламни услуги. На 15 февруари 2001 г. с решение № 262 Окръжен съд – Габрово вписва в търговския регистър „Росица“ ЕООД.
Като самостоятелно търговско дружество „Росица“ е на самоиздръжка, не ползва нито стотинка от общинския бюджет за своите разходи. Приходите, които получава са от продажби на вестника и услугите за информационно-рекламна дейност, която извършва на фирми и институции. Някои от тях са чрез сключени договори, а други – чрез индивидуални поръчки. „Росица“ ЕООД няма сключен договор за информационна и рекламна дейност с нито една публична институция, в т.ч. и с Община Севлиево. Всяко съобщение са заплаща по определените цени за реклама във вестника. Единствената привилегия на вестника е, че не плащаме наем, защото редакцията се помещава в Дандаловите къщи, които са общинска собственост. Всички останали плащания на консумативи, печат и издръжка са за наша сметка. Но, другото, много по-важно предимство е, че само Общинският съвет може да реши дали да съществува вестника или не, защото с решение на ОбС той е създаден и пак с негово решение може да спре издаването му. Чест прави на местната власт в Севлиево през последните 30 години, че е запазила в. „Росица“. Но неговата съдба зависи и от севлиевци, от техния интерес да получават точна и проверена информация за всичко, което бележи делника и празника им.
Верен на традициите, завещани от първите списватели, днес екипът на в. „Росица“, макар и в много намален състав, в сравнение с предишни години, продължава да пише днешната история на Севлиево и Севлиевския край за идните поколения. Ние не се плашим от истинската, лоялна конкуренция, защото тя ни прави да сме по-добри, по-точни към нашите читатели. И 135-годишната история на вестника доказва това твърдение.
Подготвени сме за бъдещето, защото, освен хартиеното издание, електронното www.rositza.com и Фейсбук страницата на вестника привличат все повече читатели и последователи. Предпочитани са рубриките, в които разказваме за успехите на младите севлиевци в областта на спорта, културата и образованието. Интерес представляват и информациите за изявите на читалищата в община Севлиево, които пазят и развиват народните традиции. Нашите читатели приветстват представянето на успели севлиевци, разказите за направено добро.
Ние, екипът на в. „Росица“ сме готови да продължим да разказваме и записваме всеки ден от историята на община Севлиево и днешните герои. Те са много и делата им заслужават да бъдат запомнени от идните поколения, защото общината има богато културно-историческо наследство, но и потенциал за още по-бурно икономическо развитие. Известна е максимата, че независими медии има там, където има развита икономика. Позволете ни да разкажем Вашата лична или на фирмата Ви история, за да спечелим всеки за себе си и заедно за Севлиево!

През 1959 година започва издаването на в.”Севлиевска трибуна, който е орган на ГК на БКП. В края на 1969 г. той продължава да излиза, но под наименованието „Росица“, което, според тогавашния главен редактор Илия Илийчев, е по-справедливо към социалистическите идеи на вестника.

– А ще има ли истински празник, какъвто заслужава в. „Росица” за своя 135-и рожден ден?
– Да! Ще има! Подготвили сме специална програма, но политическата обстановка в страната, която съвпада и с мерките против пандемията от Covid-19 наложиха да отложим изпълнението й през есента. Ще има изложба, ще има награди за верни сътрудници и спомоществователи, за млади журналисти – участници в конкурса „Моят град е….” – вече получихме много материали от цялата страна. Специално жури ще оцени творбите на младите хора, които разказват за родния си град.
А до тогава: „Четете и разпространявайте в. „Росица“!“, както са ни завещали първите издатели на вестника, за да го има и след още 100 години.

Росица”, независим вестник за политика и литература излиза от 1921 година до 1922 г.

Етикети: 135 годинивестник “Росица”росица
СподелиTweetСподели
Минка Минчева

Минка Минчева

СвързаниПубликации

Верният отговор е в думите на Петко Рачов Славейков: “Учителите държат бъдещето на народа в ръцете си”

Сбъднати мълчания ни спохождат в поредица от наши вътрешни терзания

05.12.2025
Утре е Никулден, на трапезата трябва да има риба

Утре е Никулден, на трапезата трябва да има риба

05.12.2025
Ясни са победителите в конкурса “Силата на Дан Колов – сила на духа и добротата”

Ясни са победителите в конкурса “Силата на Дан Колов – сила на духа и добротата”

05.12.2025
МБАЛ “Д-р Стойчо Христов” предлага добри възможности за специализация на медици, но желаещи няма. Защо?

6 995 700 лв. за “Модернизация на диагностичната апаратура и помещенията на МБАЛ “Д-р Стойчо Христов” ЕООД за ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдови заболявания”

05.12.2025
20 000 лв. и санитарни продукти е дарението на “Вилерой & Бох” България за ремонта на Детското отделение в МБАЛ “Д-р Тота Венкова”

20 000 лв. и санитарни продукти е дарението на “Вилерой & Бох” България за ремонта на Детското отделение в МБАЛ “Д-р Тота Венкова”

05.12.2025
Седми час в книжарница “М-прес”

Седми час в книжарница “М-прес”

04.12.2025
Следваща публикация
ПРАЗНИЧНО ЗА ВЕСТНИК „РОСИЦА”

ПРАЗНИЧНО ЗА ВЕСТНИК „РОСИЦА”

Вестник “Росица” – настояще и бъдеще, и възможност за връщане в миналото!

Вестник “Росица” - настояще и бъдеще, и възможност за връщане в миналото!

135 години – една достолепна възраст за вестник!

135 години – една достолепна възраст за вестник!

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  • Най-нови
  • Популярни
  • Коментирани
Верният отговор е в думите на Петко Рачов Славейков: “Учителите държат бъдещето на народа в ръцете си”

Сбъднати мълчания ни спохождат в поредица от наши вътрешни терзания

05.12.2025
Утре е Никулден, на трапезата трябва да има риба

Утре е Никулден, на трапезата трябва да има риба

05.12.2025
Утре КАТ-Габрово ще работи с намалено работно време

Фермери отвлякоха овчар от Градница, за да го върнат на старото му работно място

05.12.2025
С ден по-късно ФК “Севлиево” приема търновския “Етър”

С ден по-късно ФК “Севлиево” приема търновския “Етър”

05.12.2025
Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

13.06.2023
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

13.01.2020
Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

13.10.2023
Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

22.01.2021
Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

7
Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

3
Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е  Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

3
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

2

Анкета

Как намирате града ни?

Покажи резултатите

Зареждане ... Зареждане ...

СИНЯ ЛАМПА

Утре КАТ-Габрово ще работи с намалено работно време

Фермери отвлякоха овчар от Градница, за да го върнат на старото му работно място

05.12.2025
Жертвите на домашно насилие ще подават сигнали чрез мобилно приложение

47-годишен мъж наруши заповед за защита от домашно насилие

05.12.2025
Внимание! Агресивни амбулантни търговци обикалят из селата, представят се за украинци

За ден двама пияни шофьори изгубиха много пари, книжките си и са на крачка от затвора

04.12.2025

Facebook

СЕВЛИЕВО ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

100 години от рождението на Ненчо Нейков – живот, живян достойно

100 години от рождението на Ненчо Нейков – живот, живян достойно

3 седмици ago
Паметник на ген. Стефан Нерезов откриха в Севлиево

Паметник на ген. Стефан Нерезов откриха в Севлиево

3 седмици ago
Гатьо Джамбазов – редактор и издател на вестник “Бич”

Гатьо Джамбазов – редактор и издател на вестник “Бич”

1 месец ago

ИНТЕРВЮ

Анелия Мартинчева: “Аз съм едно момиче със сбъдната мечта”
Интервю

Анелия Мартинчева: “Аз съм едно момиче със сбъдната мечта”

от Вестник Росица
28.11.2025
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
Copyright © 2025 „РОСИЦА” ЕООД

No Result
View All Result
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт

Влезте в профила си

Забравена парола?

Попълнете формуляра, за да се регистрирате

Всички полета са задължителни. Вход

Възстановяване на парола

Моля въведете потребителското си име или email адрес.

Вход
error: Съдържанието е с авторски права.