Два поста:”Хайде да празнуваме Трифон Зарезан в Сао Пауло” на Фейсбук профила на севлиевката Зорница Антонова и “Сърцата ни имат нужда от повече български сбирки. Виното беше само повод” – на профила на кореспондента на БТА в Бразилия Анжела Георгиева са повод за тази публикация в днешния празничен за всички българи ден, особено за севлиевци, които от години почитат този празник.
За организацията и начина, по който са го празнували българите в Сао Пауло разказа за вестник “Росица” Зорница Антонтова, която от години живее там.
“Това беше спонтанна моя идея, която Анжела от БТА много хареса и се включи в организацията му. Поканихме посланик Божидара Сърчаджиева и консул Нина Пенчева, и те се отзоваха веднага, за моя голяма радост и чест. Събрахме се към 30 души. За мен да се съберем само да ядем и пием, не ми беше достатъчно, и реших да направим Трифон Зарезан, както подобава по нашенски, въпреки че сбирката не е на лозе. Речено сторено. Аз имам асма в моя двор, взех пръчки, едно менче да поливаме в него, лозарска ножица и бъклица, които съм си донесла от България.
Тук сме лозарски район, купих вино за опитване. Даже намерих грапа, която доста прилича на нашата ракия и я занесох”, започна разказа си за организацията на празника Зорница. Главни герои в него са били съпругът й Фернандо Рамос и техният син Фернандо Антонов Рамос.
“Бяхме на обяд в един ресторант в Сао Пауло. Когато хората започнаха да идват, се поздравяваха и стояха прави, а аз реших да използвам момента и да направим ритуала преди да седнат. Много хубав стана, защото започнах с опитване на ракия и хората се отпуснаха още в началото.
След това започнахме ритуала и тогава беше големият смях. Аз разказвах за Трифон Зарезан, а синът ми Фернандо Антонов превеждаше на португалски. Съпругът ми беше избран за цар на виното, въпреки че избор нямаше – факт, който породи също много смях. Беше му сложен венец, ряза лозовата пръчката и както му е редът каза: “Както тече виното, така да расте гроздето”. При което смехът беше поголовен, защото задачата беше много сложна за него, особено думата . Особено думата тече”. Това вдигна общото настроение много, каквато беше и моята цел. Всички се снимаха и се смяха.
Посланик Сърчаджиева каза много мили, благодарствени думи за идеята ни да се съберем и почетем българската традиция и даже се хвана на хорото. То не беше само едно. Виждаха се грейнали очи от всички столове край масата. А моят съпруг се почувства истинската звезда, защото това му е трета роля! Вече беше цар Фердинанд, чете Манифеста. Беше хан Аспарух в един урок по история”, разказа част от инициативите на нашите сънародници за запазване на българския дух и традиции в бразилския град Сао Пауло Зорница Антонова.