Кметът на община Севлиево – д-р Иван Иванов, издаде заповед, с която забранява достъпа, ползването, в т.ч. и любителския риболов, както и водовземането от неохраняеми водни обекти, наети от Общината. Това са язовирите: „Търхово“, „Малауча“ в землището на с. Сенник, „ПИ 000235“, находящ се в землището на с. Агатово; „ПИ 000367“ и „ПИ 000369“ в землището на с. Дамяново, „ПИ 000045“ в землището на с. Шумата, „Бялана“, находящ се в землището на с. Горна Росица, „ПИ 000370“ в землището на с. Ловнидол, „Луканово – I“, „Луканово – II“ и „Луканово – III“ в землището на с. Сенник и „Ряховски ливади“ в с. Ряховците.
В кметската заповед ясно е подчертано, че е забранено къпането в язовирите – публична общинска собственост и в откритите напоителни и деривационни канали и водоеми, находящи се на територията на община Севлиево.
В същото време операторите на язовирните стени и съоръженията към тях, с които Община Севлиево е сключила съответните наемни или концесионни договори за ползването на язовири – публична общинска собственост, се задължават да обезопасят и обозначат стопанисваните водни обекти с предупредителни и забранителни табели, изработени от метал или друг устойчив материал и поставени на не по-голямо от 200 м разстояние между водните обекти и пътеките, по които хората се придвижват до тях. Табелите трябва да се проверяват от стопаните един път седмично и при повреда незабавно трябва да се подменят или поправят. В забранителните табели задължително трябва да се означат и опасностите, наложили забраната.
Контролът по спазването на забраните е възложен на кметовете на кметствата, на чиято територия се намират съответните язовири.
Лицата, които нарушават забраните, носят административнонаказателна отговорност по чл. 32 от ЗАНН, ако не подлежат на по-тежко наказание.
Забраните и ограниченията за ползване, обявени с тази заповед, важат и ще са валидни до издаване на нова заповед през 2026 година.