Във втората половина на февруари държавата все още няма бюджет. Нещо повече, от медиите разбираме, че изпълнителната и законодателна власт продължават споровете има или няма финансов дефицит от 18 млрд. лв. и как ще се отрази той на бъдещия държавен бюджет. И въпреки това държавата функционира, „и то благодарение на общините“ както се изрази преди време социологът Андрей Райчев. Как и докога ще стигнат възможностите на местните власти да осигуряват нормални условия за живот в общините? Темата коментира за вестник „Росица“ кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов.
-Д-р Иванов, в средата на февруари сме, а държавата няма бюджет, съответно нямат бюджети и общините. Как се справя Община Севлиево в тази ситуация?
-Както всички общини – трудно. Липсата на бюджет ни ограничава в това, което може да свършим. Към момента се придържаме към основните средства, които получаваме по делегираните от държавата дейности на второстепенните разпоредители в образование, здравеопазване и социални дейности. В това число са и заплатите, осигуровките и режийните за ток, вода и газ.
-От това, което чуваме от медиите е, че има сериозни финансови „дупки“ в държавата, които малко или много ще се отразят и на държавния бюджет. Как това ще се отрази на формирането на общинския бюджет?
-Ние все още не сме започнали да формираме общинския бюджет, защото няма държавен. В по-голямата си част бюджетът на Общината се представлява от средства, които ние получаваме от държавния бюджет, така че все още сме на етап подготовка. Но и тя е на доста ранен етап, защото ще трябва да видим какво ще бъде дадено като цифри в държавния бюджет, за да коментираме в по-големи детайли какво ще се получи при нас. Но при всички случаи ситуацията не е много обнадеждаваща. Имам предвид, че в момента общините сме поискали средства за разплащането на проекти, които сме изпълнили, независимо дали са по общинската програма или по Плана за възстановяване и устойчивост. От месеци имаме подадени искания, но за съжаление движение по тях няма. И това не е само в Севлиево, а в цялата държава.
-Финансовият министър поиска информация за неразплатените средства, колко са те за Община Севлиево?
-Ние вече сме подали информация конкретно за всеки един проект. Нещата не вървят на добре. Общината е кандидатствала и получи одобрение за много проекти, но за съжаление няма плащане и ние сме поставени в ситуация, която ни принуждава да вземаме заеми, за да разплащаме тези проекти и после да чакаме държавата да възстанови парите, или изобщо да не ги почваме. Тук става въпрос за не малко средства, с които Общината не разполага. Като пример мога да дам проекта за подмяна на уличното осветление в няколко села. Ние сме извършили плащанията, проектът върви към приключване, съответно изпълнителят ще поиска и следващо плащане, но ние нямаме тези средства. Предстои и за други проекти, по които като започнем да работим, ще ни трябват средства. Затова се надяваме най-сетне да има бюджет, парламентът да подходи сериозно и да се нормализира тази ситуация, защото сме поставени пред избора дали да започваме някои от проектите. Но ако не ги започнем, ще възникне проблем, защото вече има извършени процедури по обществени поръчки, има и сключени договори. Водим разговори с изпълнителите, но всеобщото мнение е, че не бива да се започва, ако няма осигурено финансиране.
-Общината няма ли да влезе в колизии с фирми заради неразплатени средства?
-Ние към момента нямаме такива, защото сме ги разплатили със собствени средства, но те не са възстановени от държавата. Но предвид разплащането на следващите проекти, които предстоят да стартират, сме изправени пред възможността да вземаме нови заеми, за да обезпечим финансирането им.
-Да, всеки проект за Общината е важен но все пак, има ли такива, които задължително трябва да се изпълнят, а са под заплаха?
-Ние от месеци чакаме финансиране за изграждането на новата спортна зала. Там всичко отдавна е готово – минали са процедурите, избран е изпълнител, изпратени сме документите за финансиране. Същото е и с проекта за парка около Дома на културата, с проекта за новото игрище за футбол с изкуствен терен в Детската спортна школа.
Същото ще се случи и с проектите за въвеждане на мерки за енергийна ефективност за НЧ “Развитие 1870“, на спортната зала „Дан Колов“, на Дома на културата. Сега върви процедура за избор на изпълнител на шест многофамилни жилищни сгради, които предстои да бъдат санирани. Има и други. Не са никак малко проектите, по които работим, но за да можем да ги изпълним, трябва да получим средства от държавата за регулярното им плащане.
-Вече стана известно, че ВиК-Габрово ще изпълнява проекти за 77 млн.лв, от които близо 57 млн-лв. са по ОП “Околна среда“, от тях 48 439 737, 71 лв. са от Европейски фонд за регионално развитие, 8 548 189 лв. са национално съфинансиране от държавния бюджет, а останалите 7 108 267 лв са от ВиК-Габрово. Колко от тях ще бъдат за община Севлиево и за какво?
-Повече от половината средства ще бъдат инвестирани във ВиК инфраструктурата на община Севлиево. Надяваме се успешно да се реализира този проект, защото той включва реконструкции на довеждащи водопроводи, на Пречиствателната станция за питейни води в с.Стоките, на водопроводи и канализация в града.
Всичко това стана възможно благодарение на факта, че Габровска област има консолидиран ВиК оператор. Припомням този факт, защото не бяха малко противниците на присъединяването на ВиК „Бяла“ към ВиК – Габрово. Ако беше останало общинското дружество ВиК, то нямаше да има възможността да кандидатства по европейски програми.
-В края на годината д-р Памукчиев съобщи, че не са променяни цените на местните данъци. Ще има ли промяна тази година?
-Нищо няма да увеличаваме, Ще се опитаме да се справим със същите ставки от предходните години, макар че много голямa част от общините направиха увеличение с 15, с 20, а някъде и с 30%, но няма да ни е лесно. Надяваме се да имаме държавен бюджет, за да може да структурираме и предложим на ОбС вариант на бюджет, с който да се справим без да увеличаваме данъците.
-Д-р Иванов, наскоро премиерът Желязков нареди действия за почиствани на реки и язовири, като превенция на бъдещи наводнения. Същите нареждания се налагат и за незаконните сметища. Това са ангажименти, които всяка годината се поставят на общините, въпреки че и те осъзнават тази отговорност и отделят не малко средства за почистването им. Но излиза, че тези пари се дават напразно, защото незаконните сметища се множат и реките и деретата са пълни с отпадъци. Защо Общината не си влезе в ролята на контрольор и да санкционира нарушителите?
-Защото е много трудно да бъдем навсякъде за да хванем този, който изхвърля отпадъка. Ако не го хванеш на място, как да го глобиш. Около всякo село има нерегламентирани сметища, за които Общината всяка година ежегодно отделя много средства да ги почиства, защото по закон търпи санкции от РИОСВ.
За реките е по-различно, защото Видима и Росица не са в урбанизирани територии и тяхното почистване е ангажимент на Областната управа. Всяка година се ходи, набелязват се най-критичните места, но няма финансиране, за да се извърши почистването.
За нерегламентираните сметища голяма роля имат селските кметове. Те по-лесно биха могли да идентифицират кои са замърсителите, но за съжаление не съм видял в нашата община и предходните години някой кмет да е наложил санкция.
-Но нали си давате сметка, че всички търсят отговорност от Общината и от Вас лично, като кмет, че не е извършено почистване?
-Гражданите правят тези сметища, а Общината отделя всяка година доста средства от бюджета за почистването им.
-Каква сума?
-Минимум 100 хиляди лева годишно се отделят за тази цел, този ресурс може да се използва за други неща.
По предходната година сме се справили според очакванията. Не казвам, че сме изпълнили всичко на 100%, но до голяма степен сме реализирали всички проекти – завършени са, разплатени и така приключихме 2024 година без никакви задължения. Справихме се финансово, въпреки забавените плащания.
-Какви са за Вас поуките, д-р Иванов – като кмет и политик за всичко това, на което бяхме свидетели през последните 4 години?
-Поуката е, че промяната не винаги е в положителна насока. Тя може да бъде и в обратна посока, на която сме свидетели.
-Защо се получи така?
-Защото такъв е изборът на хората. Получава се народно представителство, което не можейки да формулира адекватно работещо мнозинство, доведе до низ от много избори и създаването на служебни и временни правителства. Това всъщност създаде и тази ситуация за многото дългове, за които чуваме и трябва да връщаме.
-Всеки ден чуваме и примери за недоверие към институциите почти във всички области на обществено-икономическия и културен живот. Сриване на доверие към държавността, липса на политическа класа…Какво не направихте вие, политиците, за да има една добре формулирана политическа класа у нас, независимо от идеологията на нейните представители?
-Основната причина е девалвацията към авторитета на основните политическите фигури. Личното доверие, с което се ползват политиците, е показателно за това. Свидетели сме на примери за поведението на политици, които и в тези трудни времена, вместо да търсят взаимодействие с общинската власт за решаването на важни за хората проблеми, саботират всяка едно начинание. Как да имаме доверие към такива политици? А те не са никак малко!?