Най-разпространените сценарии за извършване на телефонни измами:
– „Оказване на съдействие при провеждане на полицейска акция по залавяне на измамници“:
Ало-измамниците се представят за полицейски служители и твърдят, че в района се провежда акция по залавянето на телефонни измамници и е необходимо да се предостави сума, която да послужи за задържане на извършителите. В част от случаите парите не се дават на конкретно лице, а се иска от потърпевшите да ги хвърлят през балкона или прозореца.
Възможни са и други сценарии, например: Звъни се на произволен стационарен телефонен номер и се прави опит за телефонна измама по „традиционния начин” – под предлог за пострадал близък роднина (ПТП, спешна операция, пожар и др.). Опитът за измама се прави по такъв явен начин, че да стане ясно, че се касае за осъществяване на телефонна измама. Следва ново обаждане минути по-късно, при което извършителят (измамникът) съобщава, че е служител на полицейските служби, и знае, че току-що е бил направен опит за измама, поради което е необходимо да се даде определена парична сума.
Как да реагирате: Основното правило, което трябва да се спазва е: при получаване на каквото и да било обаждане, свързано с искане на пари, телефонният разговор да бъде прекъснат незабавно. Искането на пари по телефона е категоричен знак за измама! Дори отсрещната страна да настоява да останете на линия, затворете телефона и позвънете на най-близките си хора и на тел. 112!
– „Спешна операция”
На стационарния Ви телефон се чува плачещ глас, след него мъж /жена се представя за лекар и Ви съобщава, че ваш близък е пострадал и е необходима спешна операция, за която е нужна голяма сума пари. Обяснява Ви, че в противен случай ще последват усложнения и трайни увреждания. Мнимият лекар непрекъснато говори, не Ви оставя да задавате много въпроси и не Ви дава възможност да затворите телефона. Следва бърза уговорка да предадете парите, с които разполагате, на санитар или друго лице, което ще Ви посети,
Как да реагирате: Веднага позвънете на ЕЕН 112. Свържете се с близките си. Не се съгласявайте да давате никакви пари на ръка, не съобщавайте лични данни (име, ЕГН или адрес) или банкови сметки.
– “Внасяне на гаранция”
На домашния си телефон получавате обаждане, че Ваш близък (син, внук, племенник или др.) е задържан в полицията, защото е предизвикал катастрофа, при която е загинал възрастен човек или дете. Дават Ви телефонен номер, за да се свържете с “полицай”, “следовател” или “адвокат”, който потвърждава, че Вашият роднина е задържан. Обещава да “уреди освобождаването му”, ако заплатите определена сума. Предупреждава Ви да не се обаждате на никого, “за да не развалите работата”. Определя Ви среща, за предаване на сумата.
Как да реагирате: Веднага позвънете на ЕЕН 112. Не се съгласявайте да давате никакви пари на ръка – гаранциите не се заплащат по този начин.
– “Даване на капаро за покупка на техника:
На мобилния Ви или домашен телефон се обажда енергичен глас, който се представя за познат на Ваш роднина който е направил поръчка за закупуване на голям брой климатици или телевизори, като не му достигат пари и Вие трябва да внесете капаро за тази услуга. Името на този Ваш близък роднина разбират от Вас по време на разговора Ви и Ваше потвърждение на името, което казвате.Обикновено е Ваш роднина, който живее в чужбина или в друг град.
Как да реагирате: Препоръчваме Ви да не участвате под никаква форма в договорки, предполагащи даване на пари за капаро за закупуване на техника. Откажете любезно и позвънете на ЕЕН.112, за да продиктувате телефонния номер от който са Ви се обаждали.
Обект на измамниците са основно възрастни хора, възползвайки се от тяхната загриженост за благосъстоянието на внуците, децата и роднините, измамниците се представят за различни хора, но винаги искат спешно пари. Те ангажират вниманието на своите жертви и задържат телефона отворен до осъществяване на престъпното деяние.
При подобни случаи и при възникване на каквито и да е съмнения, сигнализирайте на ЕЕН 112 или потърсете помощ в най-близкото районно управление.