От началото на годината инспекторите Михаил Ботев и Катерина Иванова от Детска педагогическа стая при РУ-Севлиево провеждат беседи на тема „Интернет и опасностите, които се крият в киберпространството“. Обхванати бяха голяма част от училищата на територията на община Севлиево. Беседите имаха за цел да запознаят подрастващите с лошата страна, която интернет крие.
Рисковете, когато сме онлайн, се изразяват в контакт с неподходящи лица, излагане на неподходяща или твърде лична информация. Създаването на фалшиви профили също е доста често срещано явление, както и различните зловредни приложения, зад които се крият измами. Според статистиката нараства броят на децата, станали жертва на онлайн тормоз. Учениците споделят, че са запознати с много сайтове и приложения за комуникация, а има и такива сред малолетните, които са заобиколили възрастовата граница за регистрация и имат профили в различни сайтове. Притеснителен е фактът, че не винаги родителите са запознати как децата им прекарват своето време, докато сърфират в мрежата. Понякога се случва децата да „потънат“ във виртуалния свят за сметка на реалния, което води до развитие на зависимости.
За безопасното сърфиране на децата в интернет се препоръчва да не контактуват с непознати като отказват и блокират чатове с тях. Да не се дава каквато и да е лична информация – имена, адрес, снимки, училище. Снимки и клипове, в които учениците са се снимали също не е препоръчително да бъдат споделяни, както и снимки на близки и приятели, без тяхно знание. Ако дете стане обект на тормоз или бива заплашвано онлайн, трябва да се реагира веднага като се направи скрийншот на комуникацията и проблемът се сподели с преподаватели и родители. Добре би било профилите на ученици до 14 години да бъдат заключени и родителите да одобряват новите контакти, които децата им добавят. Родителският контрол е равен на сигурност, както чрез приложение, така и в живота.