Общинските съветници отхвърлиха инвестиционното на предложение на „Идеал Стандарт – Видима“ АД за преработка на отпадъчни материали. С мнозинство те подкрепиха декларация против него, внесена от четирима общински съветника – Тодор Ганчев от Земеделски народен съюз, Исмаил Хаджихасан от Движението за права и свободи, Мариян Трифонов от „Граждани за Севлиево“ и Станимир Стойчев от „БСП за България“. Това стана по време на вчерашното заседание на местния парламент.
Oще преди началото на дебатите съветниците Атанас Атанасов, Димитър Тонев, Светлана Георгиева, Мехмед Мехмедов, Христофор Тодоров и Михаил Йонков си направиха отвод заради конфликт на интереси. Като служители на „Идеал Стандарт – Видима“ те не участваха в дебатите и гласуването на декларацията.
Ето какви бяха изказванията на включилите се в дебата по темата общински съветници:
Тодор Ганчев, зам.-председател на ОбС-Севлиево и председател на групата съветници от Земеделски народен съюз: „От доста години назад жителите на Севлиево споделят, че града ни е запрашен и дишат мръсен въздух. Дали това е така аз не мога да кажа категорично. Със сигурност обаче съм обещал на хората да дам гласност по този въпрос и да започне дебат, за да се установи истината. Декларацията, която внесохме против инвестиционното на предложение на „Идеал Стандарт – Видима“ АД, дава началото на този дебат. Мога да потвърдя, че след края на това гласуване, дебатът няма да приключи. Той ще продължи до установяване на пълната истина.
Декларацията има препоръчителен характер, но тя ще покаже на управата на завода, че има воля да отстранят пропуските, които са направили с течение на годините. Нека коригират грешките си и направят така, че гражданите да разберат, че те работят за екологичните проблеми в града, за голяма част от които и те са виновни. Защото това, което е струпано там, макар и като производствен отпадък, то застрашава екологията на нашия град. Представете си, че стане едно голямо наводнение, както през 1938 г., водата ще помете тази камара за 2-3 часа и хилядите тонове отпадъци ще отидат в язовира, екологичната катастрофа ще продължи хиляди години. Надявам се, че ръководството на „Идеал Стандарт – Видима“ АД ще бъде разумно и в най-кратко време да отстрани този проблем.
Голям проблем е и пътят, който е в общинска земя, и създава голямо неудобство за жителите на кв. „Балабанца“. И те са хора и те са наши съграждани. Общината трябва по най-бързия начин да забрани движението по този път.
Знам, че „Идеал Стандарт – Видима“ е сериозна фирма и ще подходи сериозно. Говоря с уважение към тях, защото съм работим там преди години, там работят много мои близки и приятели, но това не означава, че трябва да загърбим проблемите, които натрупаха от десетина години. Ние трябва да изискваме те да бъдат решени.
Декларацията ни е направена на база инвестиционното предложение. Внесли сме я не защото не искаме да стане, а защото не му е там мястото. В продължение на години станциите за измерване на въздуха показват, че има отклонение в ж.к. „Д-р Атанас Москов“. Трябва да сложим поне още две станции, едната от които в парк „Казармите“, който е на 250 м. реално от завода.
Ние, вносителите на декларацията смятаме, че стриктно трябва да спазваме закона, който повелява да се грижим за нашите съграждани“.
Исмаил Хаджихасан, зам.-председател на ОбС-Севлиево и председател на групата съветници от ДПС: „Отново сме изправени пред казус с екологичен характер. Констатирахме, че отново се предвижда инвестиционно намерение в непосредствена близост до жилищни сгради и в крайречна зона. Не искам да си помисля, каква екологична бомба и колко тежък замърсител може да е тази площадка при евентуално оказване на водните нива, което лично аз съм виждал в района на завода за санитарна керамика. Ние, от групата на ДПС, сме последователни и отново изразяваме възмущение от так направеното инвестиционно предложение. Винаги сме се водили от принципи, а именно – чист въздух, чиста вода, чиста храна. Не го виждаме това да се спазва от поредния инвеститор, защото, колкото и да ни се обяснява, че няма да има прах – не, ще има, дами и господа! Защото във въпросната площадка се касае за мини кариера с депонирани, по данни на инвеститора, повече от 26 000 тона материал. По данни на експерти, замерили с помощта на цифрово устройство камарата и съотношението кубик-тон, количеството е много повече. Всички такива кариерни площадки имат идентични проблеми – шум и прах. Видно е, че инвеститорът има нужда от помощ, защото години наред институции са си затваряли очите, докато стигнем до днес и пред нас да е изправен един хълм със сериозни мащаби от производствен отпадък. При направеното разяснение от инвеститора и подадената документация към РИОСВ В. Търново и Община Севлиево, че ще преработват по 4 000 тона на година, това ни навява трагичната мисъл, че всичко това с камарите производствен отпадък пред гражданите и преминаващите по пътя София-Варна и най-вече пред майката природа, ще продължи в най-добрия случай осем години. За нас ще остане да се молим да не настъпва природен катаклизъм, като предходни години.
Преди около месец имаше подобно предложение от друг инвеститор, тогава всички загърбихме политически пристрастия и казахме „не“ на предложението, „не“ на замърсяването. Нека не прилагаме двоен аршин – за едни да може, за други да не може. Драги колеги, улици, тротоари, сгради се поправят, нанесените вреди на човешкото здраве и природата – трудно и в много случаи е невъзможно да се оправят. Само преди година и половина, една част от тук присъстващите в залата, бяхте кандидати за кметове и водихте кампания, в която яростно обяснявахме как ще подкрепяме гражданите и искаме чиста градска среда. А само след време – всичко се забравя. Но бъдете убедени, че гражданите няма да забравят и ще ни потърсят отговорност.
Уважаеми колеги съветници, когато важите подрастващи деца, внуци или роднини ви попитат, сочейки камарата, „Каква е тази камара?“, не им отговаряйте, че е Тракийска могила или просто хълм, а им отговорете, че сте допуснали да се осъществи една камара с отпадък и наблюдавайте реакцията им. Групите в дясно и в ляво на мен (ПП-ДБ и „Граждани за Севлиево“) много често повдигат въпроси за контейнерите и сметоизвозването в града, а сега са готови, с лека ръка, без дори да са се запознали с материалите за ползите и вредите, да подкрепят такова намерение. Така ли ще преборим демографската криза? Така ли ще върнем младите хора в Севлиево?
Мили бизнесмени, какъв е този ваш вълчи глад да сте на ръба на закона и изправени пред гражданско недоволство? Подкрепяме бизнеса, но компромиси с нашето утре не можем да направим. Постоянният компромис води до провал!.
Лошо впечатление ми направи това привикване на групички съветници в завода за санитарна керамика. Колеги, уважавайте себе си! Инвеститорът не уважава Общинския съвет, вие уважавайте себе си!“
Сюзан Садъкова, ГЕРБ-СДС: „Общинските съветници от ГЕРБ-СДС винаги са били последователни в своите решения и действия. Ние изцяло подкрепяме декларацията, защото ние сме се клели да работим за хората, за да могат те да живеят в една екологична среда, за да могат да отглеждат в здравословна среда децата си, а град Севлиево да бъде привлекателно място за младите хора. Ние, избраниците на хората, имаме една много важна мисия – да балансираме между бизнеса и интересите на гражданите. В този случай ние заставаме на страната на гражданите, на нашите избиратели.
Заставаме зад декларацията и настояването инвеститорът на подобри и посочи други условия за преработката на своите отпадъчни материали. Приветствам фирма „Идеал Стандарт – Видима“ за това, че работи по въпроса за рационално използване на своите отпадъчни материали, но трябва да защитим интересите на жителите на община Севлиево“.
Йордан Андреев, „Възраждане“: „Много общински съветници си направиха отвод в началото на заседанието, част от вносителите на декларацията също са били служители на „Идеал Стандарт – Видима“, което само показва какво голямо значение оказват заводите за града и страната. Почти всяко семейство има член, който работи в заводите. Това, че „Идеал Стандарт – Видима“ е най-големият инвеститор и дълги години е помагал с благотворителност в различни сфери, не означава трябва да очаква някакво изключение от страна на Общинския съвет. Тук говорим за екология и здравето на жителите на общината. Лично аз съм чувал г-н Тодор Ганчев да прави забележки относно третирането на отпадъците на завода. Това, което ме притеснява, е таймингът да тази декларация, защото заводът работи както и преди по отношение на отпадъците. По отношение на инвестиционното предложение смятам, че това е начина инвеститорът да редуцира съществуващия проблем. Разбира се, за мен лично, на първо място трябва да бъде здравето на гражданите и, бидейки избрани от тях, трябва да отговаряме първо пред тях“.
След направените отводи на шестима общински съветници, кворумът спадна от 29 на 23 души. В крайното гласуване декларацията бе подкрепена и приета от 17 съветника, един – Галин Ганчев от „Граждани за Севлиево“ беше против, а четирима се въздържаха – д-р Явор Памукчиев от ГЕРБ-СДС, Митьо Митев от ЗНС, д-р Илияна Николова от „Граждани за Севлиево“ и Йордан Андреев от „Възраждане“.
Изказващите се имаха въпроси към инвеститора, но негов представител не присъстваше в заседателната зала, затова публикуваме становището на „Идеал Стандарт – Видима“, което бе изпратено до медиите ден преди заседанието на Общинския съвет.
СТАНОВИЩЕ
Относно: Предложението за Декларация № РД-01-03.46/17.02.2025 г. до Общинския съвет на град Севлиево
С настоящето становище „Идеал Стандарт – Видима“ АД, завод за производство на санитарна керамика представя пред обществеността важни аспекти на своето Инвестиционно намерение за инсталация за едър добавъчен материал.
Заводът за производство на санитарна керамика вече няколко години проучва различни възможности за 100% оползотворяване на отпадъка, който се образува от некачествени керамични изделия след изпичане. След редица анализи и тестове беше установено, че този отпадък може да се преобразува в суровина за строителството на пътища след смесване му със скална фракция – едно устойчиво и изцяло екологично решение.
Обръщаме внимание на следните специфики на дейността на завода за керамика:
a. В хода на производството се образува годишно около 5500 – 6000 тона отпадък от некачествени керамични изделия след изпичане (тоалетни, мивки и други). От тях около 2500-3000 тона се връщат за рециклиране като отново се влагат в производството. Останалите количества се натрупват и съхраняват на територията на Завода.
b. Заводът има издадено комплексно разрешително за образуване, съхраняване и оползотворяване на тези отпадъчни керамични изделия, с код 10.12.08 /1/
c. В производството на керамични изделия се използват изцяло естествени материали като: глина, фелдшпат, кварцов пясък.
Важно уточнение! В предложението за декларация се говори за рециклиране на отпадъчна смес преди термично обработване под код 10.12.01 (груби фракции, изрезки от изделия след формоване и др.) и се твърди, че обработването на този отпадък ще доведе до замърсяване на околната среда. С настоящото становище бихме искали да изясним, че този отпадък се рециклира на 100%, като изцяло се влага отново в производството. Тази декларация подвежда общинските съветници, както и настройва негативно обществеността с подобни твърдения.
В Проекта се планира рециклирането на отпадък некачествени керамични изделия след изпичане (код 10.12.08.).
Проектът предвижда изграждане на инсталация на територията на Завода, с която да се рециклират бракуваните керамични изделия, като се преобразуват в материал за строителството на пътища (едър добавъчен материал). Технологичният процес ще включва смилане и смесване с трошен камък в съотношение 70% отпадък и 30% несортиран трошен камък.
Ползите от Проекта са огромни:
1. Премахване на цялото количество натрупан инертен материал от площадката за временното му съхранение;
2. Пълно оползотворяване чрез превръщане в материал за пътно строителство, вместо депониране;
3. Устойчиво екологично решение за бъдещето – без отпадък от некачествените керамични изделия.
Екологично въздействие на Проекта:
.Технологичният процес на смесване не генерира отпадъчни води. В Решението на РИОСВ – Велико Търново не е отчетен риск за замърсяване на р. Росица;
.Инсталацията разполага със система за оросяване и аспирационна система в съответствие със законовите изисквания;
.Параметрите на инсталацията гарантират ниво на шум далеч под законово изискуемите норми.
.Инсталацията ще работи само по 3-4 часа на седмица (планираме да обработваме по 100 тона на седмица);
.РИОСВ – Велико Търново установи, че за реализирането на Проекта не е необходимо изготвянето на ОВОС.
Накрая бихме искали да изтъкнем факта, че с реализацията на Проекта заводът ще модернизира производството си. По-екологосъобразно е този отпадък да се превърне в строителен материал, отколкото да се складира в завода за керамика или в някое депо за отпадъци.
С въвеждането на нови устойчиви технологии и процеси, ние се стремим да допринасяме за опазването на околната среда и да намаляваме излишните отпадъци. Реализацията на Проекта за рециклиране на керамичен брак би била значима крачка в тази посока.
/1/ Отпадъчни керамични изделия, тухли керемиди, плочки и строителни материали (след термично обработване) (бракувани готови изделия) съгласно Закона за управление на отпадъците