Недостатъчно положителна е политиката по доходите, заложена в проектобюджетите на общините в областта, е становището на РС на КНСБ в Габрово, разпространено в медиите.
И още в началото на информацията става ясно, че една от причините са намалените средства от държавата за функция “Здравеопазване”.
“Увеличение на средствата има единствено в община Габрово с 6,45 %. Това би позволило да се пристъпи към преговори за договаряне на нов размер на работните заплати на работещите в детски ясли, като исканията на синдиката са за не по-малко от 10 % увеличение на работните заплати. Тежко стои въпросът в останалите три общини – Севлиево, Дряново и Трявна, в които за първи път от последните години има намаление на средствата. Най-голямо това намаление е в Дряново с -100,1 хил. лв., а в Севлиево и Трявна то е съответно -23,6 хил. лв. и -0,3 хил. лв.”, се казва още в информацията. А това означава, че общинските администрации на трите общини ще бъдат изправени пред предизвикателството или да „замразят” работните заплати на медицинските специалисти в детското и училищно здравеопазване или да дофинансират държавно делегираната дейност със собствени средства.
От синдиката са установили, че след две последователни години без увеличение на работните заплати в тази държавно делегирана дейност в Севлиево, Общината е заложила увеличение на заплатите с 10% от преходния остатък от 2024 година на медицинския персонал, обслужващ децата.
“В дейностите във функция „Здравеопазване” недостигът на средства се дължи основно на незначителното увеличение на единните разходни стандарти с 4,9 % и 3,5 % за здравните кабинети в училища и детски градини, 4,8 % за яслените групи към детски градини и 9,8 % за детска ясла и устойчивата тенденция за намаляване на децата в региона. Ако тази тенденция за недостатъчно държавно финансиране на детското и училищното здравеопазване бъде запазена, според КНСБ ще продължи задълбочаването на кризата с недостига на медицински специалисти”, прогнозират от РС на КНСБ.
Що се отнася до функция „Култура, спорт, почивни дейности и религиозно дело“, от синдиката посочват, че реалното увеличение на единните разходни стандарти за музеи, художествени галерии и библиотеки с регионален характер е 6,4 %, което би позволило едва до 5 % увеличение на работните заплати, а то е крайно недостатъчно. По същия начин стои въпросът и с общинските администрации, където служителите няма да могат да получат адекватно на квалификацията и отговорностите си увеличение на заплатите.
“Нивото на възнагражденията на работещите в местните дейности остава незадоволително, защото недостигът на средства не може да се преодолее и през тази година и част от служителите остават на минимална работна заплата, без възможност за надхвърляне на този размер.
Регионалният съвет на КНСБ – Габрово оценява като недостатъчно положително политиката по доходите, заложена в проектобюджетите на общините в областта”, се казва още в информацията.
Синдикатът продължава да настоява за ръст на бюджетните заплати с поне 10 на сто, т.к. повишението на средствата за персонал до или само с 5 % не съответства на икономическата реалност в частния сектор, която се прогнозира. Единствено чрез повишаване доходността и покупателната способност на населението може да се компенсира ръста на цените на стоките, особено от първа необходимост, електроенергията и природния газ, който е осезаем в последните месеци.