Севлиево отново бе домакин на едно от най-вдъхновяващите събития в културния календар на България – фестивала „Семе българско“, който за единадесета поредна година събра хиляди хора от цялата страна в името на българския дух, традиции и бъдеще. В отворено писмо до медиите инициаторът на събитието Ивелина Елмазова сподели равносметката от тазгодишното издание, описвайки го като „работа, свършена със сърце“.
Фестивалът не само показа културно богатство, но и реализира реална социална кауза. В писмото се казва, че: „единадесетото издание на фестивала, чрез партньора ни „Гората.Бг“ тази година раздаде повече от 20 000 дръвчета. Хиляди пакетчета със семена от стари български сортове, предоставени от нашите партньори Селскостопанска академия, читалищата от община Севлиево и сдружение „Благодаря“, бяха избрани с трепет от посетителите на фестивала, за да продължи животът на българския вкус и да се съхрани това наследство, оставено от предците ни. Заедно с партньорите ни от фондация „Искам бебе“ и щандът „Шанс за живот“ бяха събрани на благотворителния базар 1 602 лв., които фондация „От БГ“ – организатор на събитието, превежда на Община Севлиево по Фонда на двойките с репродуктивни проблеми в града“.
Ивелина Елмазова пише още, че от средствата, събрани през десетте издания на фестивала са родени три бебета в Севлиево. Най-голямото доказателство за смисъла на това събитие без аналог в България, случващо се в Севлиево е, че благотворителната томбола тази година беше спечелена от семейство с родено бебе от каузата „Шанс за живот“. „Дори майката дойде с 9-месечната Каяна и позволи да споделим всичко това“, се казва още в писмото.
И още: „Фестивалът „Семе българско“ работи в името на духа, традицията и живота. Той не е панаир, кулинарен или фолклорен празник. Затова и инициативите и тази година през двата фестивални дни събраха лектори в средище на българския дух като: Валя Балканска, доц. д-р Катя Узунджалиева – директор на Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово, Уста Дарин Божков – трето поколение потомствен дърворезбар, Иван Андонов от „Дар Лимец”, Миглена Чаталова – майстор-тъкач от Велико Търново, Аида Марковска – холистичен и родов терапевт, Радина Велчева – основател на фондация „Искам бебе”, Христо Ашламинатора, Димитър Гилев – учител по история от Свиленград, носител на титлите „Любимец на България“ в класацията на БНТ през 2021, Любомир Радев – историк, изследовател и пазител на българските традиции, създател на филмовата поредица „Древната Цивилизация”. Ако сте ги пропуснали, можете да ги гледате на запис във Фейсбук страницата на фестивала. Киното под небето на Севлиево събра радетелите на българската история с филма на историка Любомир Радев – „Долината на тракийските храмове” в събота вечер, след незабравимия концерт на великата Йорданка Христова. Началото на фестивала даде космическият глас на България Валя Балканска, под звуците на гайдата на Петър Янев. По-късно във времето се изигра интерактивния спектакъл „Школото” с Диян Павлов – Джими, който накара всеки от публиката да настръхне от гордост и умиление, че е българин. През неделния ден ансамбъл „Загоре” направи възможно дори и дъждът да спре, когато изви кръшни хора пред сцената на фестивала. Децата на Севлиево, читалищата на Севлиево и други изпълнители от близо и далеч, пяха и споделяха чрез своите таланти България като реалност чрез действия, а не само с думи.
Правихме хляб с партньорите ни от сдружение „Благодаря”, който раздадохме. Ваехме глинени съдове.
А в пространството на читалищата от Севлиево бяха надминали себе си, като не само правеха маджун от трастика и подсирваха сирене, но предлагаха и разсади, терлички, вкусотии и красоти. От приюта за бездомни животни ни съобщиха невероятната новина, че пет кученца са намерили своя дом на фестивала. „Зелени балкани“, дългогодишни приятели на фестивала, отново уважиха събитието в неделния ден и предложиха на малки и големи не само да се снимат свободно със защитени видове птици, но и предложиха много възможности на щанда си за знания и подкрепа.
В неделя с партньорите ни „Хитачи Енерджи”, които подкрепиха единадесетото издание на фестивала, организирахме четири ателиета за деца, посветени на четирите стихии. В ателието „Огън” моделираха свещи, във „Въздух” правеха хвърчила, във „Вода” рисуваха с изящната техника „Ебру”, а в „Земя” сътвориха своя Чичко Тревичко, който отнесоха вкъщи с инструкции за отглеждане.
В изложителската част на фестивала имаше повече от тридесет фермери и земеделци от цялата страна, както и дузина майстори, занаятчии, художници и творци. Направихме и интервюта, в които посетители и участници във фестивала споделиха защо се гордеят, че са българи и с присъствието си подкрепят едно толкова народно събитие като „Семе българско”, къде всичко от кълна до върха е все българско! И да, публично-частното партньорство е възможно, след като единадесет години Община Севлиево и фондация „От БГ” са заедно и правят възможно всичко гореизброено – заради земята, семената и децата на България!
От името на всички замесени, малко или много, сърдечно благодарим на всички посетители, на всички изложители, на всички участници на сцената, в инициативите, на всички медии, приятели и партньори, че направихме възможно два дни да живеем с духа на България чрез избора и вярата си в България“, споделя още с благодарност организаторката на фестивала Ивелина Елмазова.
„Семе българско“ не е просто фестивал – това е среща със себе си, с корена и смисъла. А най-голямото доказателство за неговата стойност е, че от семето на идеята вече поникват не само дръвчета, но и животи, надежда и гордост, че сме българи.