Бюджет 2025 г. на Община Севлиево бе приет на заседанието на ОбС на 30 април. Той е в обем от 64 400 000 лв., в това число за местни дейности – 22 197 474 лв. и за делегирани от държавата дейности – 42 202 526 лв. 38 178 977 лв. е общата субсидия за финансиране на държавни дейности, 2 209 200 лв. – е изравнителната субсидия за местни дейности, 589 600 лв. са целеви средства, с които Общината ще разполага за зимно поддържане и снегопочистване на общински пътища. Субсидията за капиталови разходи е в размер на 4 108 600 лв. Средствата за други целеви разходи за местни дейности са в размер на 206 900 лв.
Пръв по темата за финансовата рамка думата взе Георги Георгиев, член на ПК „Бюджет, финанси и стопански дейности“, който каза, че на свое заседание комисията е обсъдила предложението на кмета за бюджет 2025. А след направените уточнения и обсъждане по приходната и разходната част на бюджета, членовете на комисията единодушно са подкрепили така направеното предложение.
Светлана Георгиева от „Граждани за общината“ подчерта, че няма съмнение, че бюджетът е ключов инструмент, с който се реализират приоритетите на една Община. „Предложенията, които видяхме в бюджета за тази година, отразява рамката, в която ще се реализират различни мероприятия и дейности. Нашата група присъства на публичното обсъждане на бюджета и направи свои предложения, и току-що направихме такива, които се надяваме да бъдат взети под внимание. На заседание на ПК „Бюджет, финанси и стопански дейности“ участвахме в дискусиите. Впечатление прави включването на средства в най-различни направления – образование, култура, облагородяване на междублокови пространства, ремонти и реконструкции на улици и др., това са все направления, в които наистина ще повишат качеството на живот. Разбира се има място за подобрения, но на този етап е важно всички ние да се фокусираме точно върху изпълнението на това, което е предвидено, за да осигурим възможност за неговата реализация. Този бюджет е такъв, какъвто е и ние трябва да продължим напред. Нашата група ще го подкрепи“, каза още тя.
Д-р Сюзан Садъкова, председател на ПК „Здравеопазване и социални дейности“ бе на мнение, че бюджетът обхваща всички сфери на обществения живот, цялостната дейност в община Севлиево и е в интерес изцяло на гражданите. „Смятаме, че този бюджет изцяло отговаря на изискванията на една община като Община Севлиево и в приходната и в разходната си част“, допълни тя.
Соня Гъркова, председател на ПК „Образование, култура и вероизповедания“ изказа уважението си към екипа, който е работил върху бюджета, тъй като, по думите й, са успели да обхванат абсолютно всички направления и да разпределят необходимите средства. „За образование почти половината от бюджета е като сума разпределена, затова нашата комисия единодушно ще подкрепи финансовата рамка за тази година“, каза още тя.
Исмаил Хаджихасан, председател на ПК „Младежки дейности, спорт и туризъм“ също изказа благодарност на екипа, разработил бюджета. „Спрямо територията на общината, средствата от централния бюджет са малко, но екипът се е погрижил, обхванал е доста пера. Парите никога няма да стигат, защото проблемите са много, но бюджетът за една община е живинка. Виждаме колко трудно се работи без бюджет, така че смятам, че това е глътка въздух. Заложени са много проекти, проектиране на улици, водопроводи и т.н. Групата на ДПС подкрепя бюджета единодушно“, категоричен бе той.
Атанас Атанасов, председател на ПК „Екология и рационално използване на природните ресурси“ също обяви, че членовете на комисията единодушно подкрепят предложението за бюджет.
Димитър Тонев от ПП-ДБ, се включи в дебата, за да коригира г-жа Гъркова, че той е бил против приемането на бюджета в този вид, и че постоянната комисия по образование не го е подкрепила единодушно. В изказването си той сподели защо е против. „В този състав Общинският съвет многократно излизаше с декларации, подкрепени от целия състав, относно екологичното състояние на общината. Бяха предизвиквани институционални проверки, бяха отправяни апели към инвеститорите да се откажат от намеренията си. Всичко това от наша страна също бе подкрепено. Това бяха основателни декларации. Моето мнение е, че само с декларативна форма по никакъв начин няма да се справим с продължаващото замърсяване на общината.
В приложение 5 за поименния списък на капиталовите разходи, има функция „Жилищно строителство, благоустройство, комунално стопанство и опазване на околната среда“, чиято реализация дава облика на общината, свързана с поддръжката на всякаква инфраструктура и изграждането на нова такава, е изключително важна. В нея не намираме никакви дейности относно опазване на околната среда. Нашата група излезе с предложение, което не настояваме да бъде най-доброто, предложихме да бъде обсъдено или да бъдат набелязани мерки, конкретно за решаване на проблема с нерегламентираните сметища. Това, че не е прието, не ни обижда. Просто искахме да провокираме вашето внимание да бъде насочено и в тази посока. Никакви мерки не намираме в бюджета, свързани с опазване на околната среда. Апелирам към този състав, който беше достатъчно единодушен при приемането на декларациите, да отхвърлим така направеното предложение за бюджет, с идеята да бъдат набелязани мерки точно в тази посока.
Следващото нещо, с което не мога да се съглася е, че в същата функция разпределението на средствата за града и за селата е в съотношение 37 % за селата, останалите са за градската част. Има населени места, за които не е отпусната 1 стотинка.
Това са моите основни аргументи да не приема така направеното предложение за бюджет“, бе становището на Тонев.
Йордан Андреев от „Възраждане“ – „Г-н Тонев ме изпревари с някои от нещата, които аз също съм си набелязал по отношение на разходната част. Нашето виждане е, че като цяло националният бюджет е орязан по различни причини, основната е гоненето на дефицит, с цел приемане еврото в България. А това се отразява и на местните бюджети. Въпреки, че бюджетът за тази година е по-висок има занижаване на разходите по някои пера. Против сме и вземането на допълнителен дълг. Като цяло принципната ни позиция е, че бюджета, че бидейки по-висок, е орязан. Ние няма да подкрепим бюджета“, категоричен бе той.
Д-р Иван Иванов също взе думата и благодари на всички, работещи в Общинската администрация, защото, за да придобие бюджета този вид, за него работят всички отдели. „Разбира се, резултатът не се харесва на всеки и това е нормално, защото всеки има различни виждания как да се развива общината“, каза още той. По отношение предложението на ПП-ДБ, което е внесено предходната седмица: „Ние го разгледахме, но и няма как за една седмица да излезем с предложение за финансово измерение, за сметка на нещо друго. Изграждането на площадка за разделно събиране на отпадъци е дълга процедура, това е месеци работа. Ние ще търсим варианти и когато имаме готовност, ще ви уведомим“ и още: „Не приемам репликата, че в капиталовите разходи не са предвидени селата. Няма населено място, за което не сме предвидили разходи, те са в приложение 2“.
В крайното гласуване предложението за бюджет 2025 бе подкрепен с 23 гласа „за“, 4 „против“ и 1 „въздържал се“.