На 3 май 2025 г. италианският град Боско Чиезанова се превърна в европейска сцена за обмен на добри практики. Сред десетките представители на образователни институции от цяла Европа бяха и трима българи – Румен Маринов, ученик от ПГ „Марин Попов“, Красимира Данаилова, преподавател в професионалната гимназия и инж. Сабие Ходжева, началник на отдел „Образование, спорт и младежка политика“ към Община Севлиево.
Участието им бе делегирано от КАИТ в рамките на проект Let’s Care – инициатива, която насърчава устойчиво образование, включващо всички ученици според техните индивидуални нужди и способности. KAИТ и ОУ „Стефан Пешев“ са партньори по този проект, а в дните след Великден проведоха и голяма кръгла маса по метода „Световно кафене“, в която участие взеха представители на множество институции и неправителствени организации.
Представителите на България говориха за мисията на училището – не просто да преподава знания, а да формира личности. Освен успехите, те обсъдиха и трудностите и предизвикателствата в различните образователни системи. Румен Мартинов и г-жа Красимира Данаилова представиха добри практики от ПГ „Марин Попов“, включително работата с ученици със специални образователни потребности и с младежи, които напредват бързо и търсят нови предизвикателства и развитие.
Инж. Сабие Ходжева представи гледната точка на институциите за ефективна образователна политика. Нейната позиция показа, че когато местната власт, училището и обществото работят в синхрон, резултатите не закъсняват.
На 4 май във Верона се проведе конференция с лектори от образователни институции от 7 европейски държави – Италия, Испания, Португалия, Литва, Франция, Полша и България. Силно впечатление направи изказването на Румен Мартинов, който представи системата в България през призмата на един завършващ средно образование ученик. В качеството си на дългогодишен председател на Ученическия съвет и участник в множество национални и международни проекти, той демонстрира не само отлична езикова подготовка, но и зрелост и активна гражданска ангажираност. Румен говори за ролята на ученика в училищната общност, за важността на диалога между ученици и учители, както и между учители и родители.
Българското участие впечатли и предизвика възхищение заради страстта, искреността и професионализма, с които тримата представители на България говориха за страната, града и работата си. С добрите примери те дадоха надежда, че младите хора могат да бъдат двигател на позитивна промяна не само в образоването, но и в обществото.