РУЖА ЛЮБЕНОВА
Севлиевският Районен съд, а после и габровския Административен са категорични – 1000 лева глоба, конфискация на гумена лодка и хрилна мрежа на Х. М. от с. Крамолин, хванат да бракониерства в язовир „Крамолин” в местността Братавица край селото. Решението на габровският Административен съд от 24 април т. г. сложи края на спора и окончателно отхвърли оспорването на наказания, той няма право на повече обжалвания.
На 20 февруари м. г. през имотите към язовира, собственост на „Хидромелиорации-Севлиево“ ЕАД се движел джип с двама мъже вътре, оказали се по-късно братовчеди. Малко по-късно по водата се плъзнала гумена лодка с двамата, като единият гребял, а другият залагал мрежи във водата.
Няколко часа по-късно действията им стигнали до инспекторите от „Рибарство и контрол-Централен Дунав“ към ИАРА. Рано сутринта на следващия ден те се спотаили на брега и зачакали бракониерите. Те пристигнали към 10 часа. Единият започнал да помпи лодката, а другият заложил рибарски въдици. Този трик често се използва от нарушителите, че уж не бракониерстват, а ловят риба както се полага. После Х. М., който помпел лодката се качил и влязъл да вади мрежите. В този момент инспекторите се появили на брега, като не изпускали от поглед мъжът в язовира. И той ги видял и побързал да изхвърли от лодката събраната мрежа, сложена в черен чувал. Риболовните обаче го извадили и въпреки, твърденията на двамата, че не знаят нищо за мрежата и че не е тяхна им написали полагащия се акт за подобни действия.
Малко по-късно същия ден риболовните обходили брега на язовира и открили и други черни чували. С патрулна лодка обходили водите и мястото, откъдето извадили първата мрежа и открили още две. В тях имало уловена риба – два шарана и един толстолоб. Освободили ги и ги пуснали обратно във водата.
„Който лови риба и други водни организми със забранени риболовни уреди, средства, принадлежности и приспособления в нарушение на чл. 35, ал. 1, т. 4, 5 и 7, чл. 36, 37 и чл. 39а, ал. 1, се наказва с глоба от 1000 до 2000 лв.”, казва законът.
Фактът, че в първата извадена мрежа не е имало риба, съдът не счете за съществен. „Самото поставяне на такива уреди, каквито са мрежите, във водата е вече хипотеза на реализиран риболов, без значение дали в конкретния случай е налице улов или не”, пише в решението на севлиевския Районен съд от 6 ноември м. г.
А сега габровския Административен допълва: „Предвид всичко гореизложено съдът, в настоящия му състав не възприема развитите в касационната жалба оплаквания и намира обжалваното решение на Районен съд-Севлиево за валидно, допустимо и правилно и като такова подлежащо на оставяне в сила.”