Дирекция „Обществено здраве“, РЗИ Габрово
Всяка година на 31 май се отбелязва Световния ден без тютюн. Той се инициира от Световната здравна организация и се провежда в страни по целия свят, като се акцентира на опасностите за здравето, свързани с употребата на тютюневи изделия, както и насърчаване на ефективни политики за намаляване на въздействието от употребата на тютюн.
„Примамливи продукти. Скрити намерения. Разкриване на опасностите.” е мотото на кампанията, под което ще премине тази година 31 май – Световен ден без тютюн. Темата е свързана с дизайнерските характеристики и стратегии, които правят никотина и тютюневите изделия привлекателни, включително ароматите, които продължават да примамват децата и младите хора към никотинова зависимост.
По данни на СЗО във всички държави младите хора използват по-висок процент електронни цигари спрямо възрастните. В световен мащаб около 37 милиона младежи на възраст 13-15 г. използват тютюн. По данни на последно проучване, свързано със здравното поведение в училищна възраст, проведено през 2022 г. сред 44 страни и региони от Европа, Централна Азия и Канада, България е на първо място по дял настоящи пушачи на електронни цигари сред 11- и 13-годишните, а 15-годишните са на трето по употреба на електронни цигари.
Няма съществена разлика по отношение на употребата на цигари между възрастовите групи 15-64 г. и 15-29 г. Когато обаче става въпрос за по-съвременните продукти за пушене (електронни цигари, наргиле, устройства за нагряване на тютюн), то разпространението на употребата им сред младите хора (на възраст 15-29 г.) е доста по-голямо.
Електронни цигари са употребявали поне веднъж някога в живота си 48,5% от младите хора на възраст 15-29 г.; 44,8% са ги употребявали през последните 12 месеца; 31,9% – през последните 30 дни, а 11,8% – през последните 24 часа преди проучването.
Водна лула (наргиле) са употребявали поне веднъж някога в живота си 37,4% от младите хора на възраст 15-29 г.; 32,5% са го употребявали през последните 12 месеца; 22,2% – през последните 30 дни, а 7,9% – през последните 24 часа преди проучването.
Устройства за нагряване на тютюн са употребявали поне веднъж някога в живота си 17,6% от младите хора на възраст 15-29 г.; 16,7% са ги употребявали през последните 12 месеца; 10,7% – през последните 30 дни, а 3,8% – през последните 24 часа преди проучването.
Рискове от употребата на електронни цигари (вейпове):
Електронните системи за доставка на никотин (ЕСДН), които чрез нагряване изпаряват специално предназначени за целта течности, най-често са във вид на електронни цигари, наргилета, лули за многократна или еднократна употреба.
Употребата им води до хиперлипидемия, превъзбуда на симпатиковата нервна система, нарушения във функциите на ендотелия, увреда на ДНК и активация на макрофагите. Чрез общите механизми на оксидативния стрес и възпалението тя уврежда сърдечно-съдовата и дихателната система – пулс, кръвно налягане, повишавайки риска от инфаркт. Доказва се и връзка с основни респираторни заболявания и астма, особено когато се съчетава с употребата на тютюневи изделия. А 59% от потребителите на ЕСДН и 79% от тези на нагреваеми тютюневи изделия ги съчетават с пушене на традиционни цигари. Това засилва никотиновата зависимост и нанася по-големи щети на здравето от употребата на един тютюнев продукт.
Крайната цел на Световния ден без тютюн е да насърчава защитата на настоящите и бъдещи поколения, не само от тези разрушителни здравни, но и социални, екологични и икономически бедствия, свързани с употребата на тютюн и излагането на тютюнев дим.