Близо 250 000 са безплатните винетки у нас. Те са пряко свързани с издадени ТЕЛК решения и ни струват над 12 млн. евро на година. Сред първенците, по брой население, е и Севлиево.
Лицата с над 50% намалена работоспособност, според решение на ТЕЛК, са освободени от заплащане на винетна такса за един лек автомобил.
За 2025 г. безплатните винетки са 246 хиляди, или около 10% от продадените годишни винетки в страната. През последните три години броят на безплатните винетки се увеличава с над 22 хиляди, или над 11% спрямо 2022 година.
Данните по области показват ясен превес на столицата, Пловдив и Варна по брой на предоставените винетки, което отговаря на броя на населението и броя на хората с увреждания. Интересно е, че динамиката на броя на безплатните винетки е доста разнопосочна. В периода 2019-2025 г. най-много се е увеличил броят им в област Перник – близо 60%, или от под 4 хиляди през 2019 г. до над 6 хиляди винетки през 2025 година.
Голямо е повишението и в Благоевград – над 30%, от под 8 хиляди до над 10 хиляди винетки и в двете области. В същото време броят на предоставените винетки в столицата, Пловдив и Силистра намалява през разглеждания период. В столицата свиването е с 10% – от 38 хиляди винетки през 2019 г. до 34 хиляди през 2025 година.
Броят на безплатните винетки, отнесен към населението се вижда ясен превес на помощта в Северна България (включително 10-те общини с най-много винетки) и в западните погранични райони. С най-много безплатни винетки са общините Ново село, Хайредин и Априлци – с по над 80 на хиляда души от населението (в абсолютна стойност – около 200-300 броя). С между 70 и 80 на хиляда души са общините Алфатар, Севлиево, Мездра, Силистра, Враца, Криводол, Габрово, Роман, Ковачевци, Троян и Трекляно.
Безплатните винетки се предоставят на всички желаещи с над 50% неработоспособност според ТЕЛК без значение от типа на увреждането, т.е. дали е свързано с физически затруднения. Разпределението по диагнози показва ясно доминиране на сърдечно- съдови заболявания и хронични метаболитни състояния като диабет.
Броят на отпуснатите винетки е пряко обвързан с увеличаването на броя на хората с валидни експертни решения и с административната активност по заявяване на правото.
Ситуацията в Пловдив, Велико Търново, Габрово и Русе подсказва, че вероятно ежедневната трудова миграция нараства (данните се събират само при преброяванията на населението), т.е. повече хора се
нуждаят от винетка, за да пътуват за работа.
При винетна такса от 49,60 евро тези почти четвърт милион безплатни винетки струват на бюджета над 12,2 млн. евро за година.


























