• ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Парламентарни избори 2021
вторник, 7 февруари 2023
No Result
View All Result
Новият брой
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
No Result
View All Result
Новини от Севлиево - вестник Росица
No Result
View All Result

Легенда като истина за село Бериево

от Вестник Росица
13.08.2019
в Регион
0 0
0
Легенда като истина за село Бериево

Днешното село Бериево

Пейко Пенев
Днешното село Бериево се казвало с.Марево и се намирало западно от с.Дамяново на 4-5 км. И днес местността се нарича Марево. За това писаха проф.Ковачев и Петко Недялков. Марево е наречено на една жена Мара, едра балканджийка, повела своя род от с. Селце над с. Гумошник и с. Лъкарево, да търси по-добро място за живот. Спряла се на 5 км от село Дамяново и построили селище – колиби от клони, покрити с папрат. Местният болярин с охота приел хората, раздал им земя и те останали уж завинаги. Но не минало много време и Шишманова България попаднала под турско. Един ден беят, който владеел селата на запад от Севлиево, изпратил отряд от 5-9 души да събират данъци. Мара излязла отпред и на чист турски език заявила на заптието-началник, че не е плащала никакви данъци на стария болярин, защото земята била нейна и сега няма да плаща. Заптието дигнало пушката, но тя строго му казала – да не си посмял, защото вие сте 5-6 души, а моите стрелци са десет пъти повече от твоите и никой жив няма да остане, ако им дам знак. Заптието не било чак толкова глупаво, за да не може да прецени, смирено отвел обратно своя малоброен отряд. Досега такова нещо не било му се случвало, още повече жена да му се опълчи. Тогава беят, разярен, изпратил многоброен отряд, който започнал да пали къщите. Повечето маревчани били по нивите, а в селото останали децата и възрастните. Повече от възрастните хора били избити, а някои от децата се спасили в близката гора на Дамяновския баир. Селото било опожарено цялото. През ноща Мара събрала хората си, погребали мъртвите и на сутринта рано тръгнали надолу към река Видима. Пресекли реката и спряли на южния й бряг. Там, в местността Стърчек, срещу днешния мост над реката за село Дамяново, започнали да строят своите колиби за второто село Марево. Колко години от тогава са минали легендата не казва, но за втори път турски башибузук вилнял в село Марево и го опожарил до основи.
Голяма част от населението е било избито, защото хората били изненадани, а и били на хоро по случай някакъв празник.
Успелите да се спасят, избягват по дерето Горненец – Спасов дол, което днес минава през центъра на селото и се отправят към Балкана, пресичайки Иванчов хълм по дерето с много стръмни брегове, което на 3-4 км има отсечена скала – водопад от десетина метра. Навярно са го преодоляли с въжета, защото и стръмните брегове на дерето са непрестъпни. След още 2-3 км се открива едно плато, затворено от юг от баир Ломът, а от север Иванчов. Това плато наподобяващо яйцевидна форма, като срязано на две по дължината яйце – изток-запад, с диаметър 5-6 км и се простира между две дерета – Стари дол – граница със село Градница и Слатенски – граница със село Дебнево. Вековната дъбова и букова гора дава убежище на новите заселници. Така за трети път село Бериево възкръсва, но вече без име. От суеверие или по скоро от страх, селото до 1800 година остава без име. Отделните родове си направили къщи-колиби по 5-6 и носят името на своя род – Мичковци, Цочевци, Стойновци, Бамбевци, Рачевци, Пейковци и т.н. Въпреки че родовите къщи са били пръснати на 5-6 км, платото има такава форма, че комуникацията ставала много бързо, чрез предаване от уста на уста, за няколко минути. В началото новите заселници построяват временни колиби от клони, покрити с папрат и постепенно изсичат от гората, за да направят малки ниви. Обикновено се препитават от горски плодове – ябълки, круши, сливи, ягоди, къпини и дивеч, сърни, елени. След като отвоюват от гората малки площи, почват да засяват просо и овес, които виреят на високото. Строят дървени къщи покрити с клони и папрат, а много по-късно и с каменни плочи. Правели са разменна търговия с плодове и картофи за жито със селата Градница и Дебнево. Тогава започва и строежът на сушилни за сливи, с които изобилствал Балкана.
В безименното село хората живеели тихо и скромно, без някой да ги притеснява. Мястото било непрестъпнно поради естествената си защита, а и къщите в самата гора били незабележими от билата на двата баира. Макар и пръснати, в центъра на платото имало поляна, на която в определени случаи и празници хората се събирали да се черкуват и се наричала Черковището.
Един ден обаче синът на бея, който държал околните села, някак си се добрал през гъстата гора до къщите около Конски баир. Едно възвишение, което хората от гората използвали за паша на говеда, коне, овце. Там бейския син видял за миг чудно хубава девойка, която мигом се шмугнала в гората. Той открил първите къщи около Конски и почнал да разпитва за девойката. В една от къщите видял момче, което много приличало на онова момиче. Накарал го да смъкне гащите да се увери, че не е момиче. Девойката не се появила, но бейският син не се отказвал. След няколко дни пак се добрал до къщата, в която се надявал да види хубавата девойка. Предупредил, че ако не му я намерят, ще избие всички от къщата. Заявил на момчето че знае, че има сестра, но я крият и ако не я доведат да я види до неделя, ще падат глави.
– Къде е девойката, още не влязъл, се развикал разгневен бейският син. Бащата и момчета дигали рамене. Тогава бейският син замахнал с ятагана и главата на момчето се търкулнала в краката на баща му, който припаднал, прегръщайки окървавената глава. Разяреният турчин се заканвал на нищо не чуващия баща, че ще отсече и неговата глава.
Тогава Мина се появила цялата пребледняла, виждайки обезглавеното все още подскачащо тяло на брат си, но твърдо рекла: “Бейм ето ме, оставете жив баща ми.”
Беят метнал Мина на коня си и заслизали по опасната пътека на стръмния бряг на дерето от западната страна. Стигат до една пропаст, над която минавала пътеката на дивите животни, по която конете със страх и нежелание преминавали. Тогава Мина сръгала коня и повлякла бейския син, надолу в пропастта. Неговите другари с ужас наблюдавали станалото. Със страх слезли по пътеката до дерето и по коритото обратно стигнали до телата на мъртвата Мина и Али. Страхът от ужаса се засилвал и от това как ще съобщят на стария бей. Той чул как коня се изплашил и станалото станало, но не повярвал и на една дума на другарите на сина си. След погребението издал заповед, в това село, в тези къщи, турски крак да не стъпва. И когато към 1800 година хората заслизали и населили днешното място на село Бериево, там населението е било само християнско, освободено от всякакви данъци. Той, Беро бей, явно за себе си е знаел, че девойката е повлякла неговия син, за да защити честта си и да отмъсти за убития си брат. А селяните нарекли новото си за четвърти път строено село Бериево на името на Беро бей, който ги закрилял и бил наредил да се построи мост на река Видима над село Дебнево на 5 км, наречен Беров мост. На негово име под село Бериево има брод, където може да се мине, наречен Беров брод, в местността Кърченица.
Хората научили за трагедията с мъка, прибрали смазаното тяло на Мина и нарекли мястото Момина стена. С много мъка носели, влачели по стръмния склон на Спасов дол тялото на Мина, където нямало къде да погребват тук, докато стигнат до една равна площадка. Тук бащата, виждайки колко трудно, невъзможно ще бъде да я занесат до вкъщи, решава да я погребе и мястото е наречено Гробът. А хълмът, в подножието на който е къщата, наричат Русева глава срещу Конски /от запад/. Така брата и сестрата близнаци остават завинаги разделени, но отмъстени, за което Беро бей се е досетил. Легендата, истина или не, за това е легенда, но наличието на имена като Русева глава, Гробът и Момина стена ни карат да мислим, че има някаква истина!

Етикети: Бериеволегендасело
СподелиTweetСподели
Вестник Росица

Вестник Росица

СвързаниПубликации

Ловци отстреляха четири вълка само за ден в Лъгът

06.02.2023
Сенничани почетоха Св. Трифон, наградиха най-добрите винари

Сенничани почетоха Св. Трифон, наградиха най-добрите винари

03.02.2023
Габровската галерия кани жени художници за Националната изложба “Пролетен салон”

Габровската галерия кани жени художници за Националната изложба “Пролетен салон”

03.02.2023
В Габрово се проведе информационна среща за схемите за подпомагане за ВЕИ за предприятия и домакинства

В Габрово се проведе информационна среща за схемите за подпомагане за ВЕИ за предприятия и домакинства

03.02.2023
80-годишен юбилей празнува краеведът от Бериево Христо Иванов

80-годишен юбилей празнува краеведът от Бериево Христо Иванов

02.02.2023
Областна администрация – Габрово стартира конкурс за кратко послание

Областна администрация – Габрово стартира конкурс за кратко послание

01.02.2023
Следваща публикация
Виртуална изложба представя непоказвани досега снимки и документи за Шипка

Виртуална изложба представя непоказвани досега снимки и документи за Шипка

Кандидатите за съдебни заседатели ще бъдат изслушани на 28 август

Кандидатите за съдебни заседатели ще бъдат изслушани на 28 август

Нарушено водоподаване по селата

Без вода в Севлиево на 14 август

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  • Най-нови
  • Популярни
  • Коментирани
Започна предоставянето на топъл обяд на хора в неравностойно положение

Започна предоставянето на топъл обяд на хора в неравностойно положение

06.02.2023

Ловци отстреляха четири вълка само за ден в Лъгът

06.02.2023
Центърът за превенция към ДК “Йовко Йовков” извършва корекционно-възпитателна дейност с малолетни и непълнолетни

Центърът за превенция към ДК “Йовко Йовков” извършва корекционно-възпитателна дейност с малолетни и непълнолетни

06.02.2023
Два детски отбора от футболната школа – с участие във “Varna Cup”

Два детски отбора от футболната школа – с участие във “Varna Cup”

06.02.2023
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

13.01.2020
Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

22.01.2021
Д-р Георги Шандурков: “Не допускайте там, където работите, да има човек, разпространител на вируса!”

Д-р Георги Шандурков: “Не допускайте там, където работите, да има човек, разпространител на вируса!”

06.11.2020
Работник пострада при трудов инцидент

Трагедия! Баща закла 2-годишното си дете

04.02.2021
Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

7
Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е  Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

3
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

2
Наши гимназисти с призови места в националния кръг на “Ключът на музиката”

Наши гимназисти с призови места в националния кръг на “Ключът на музиката”

2

Анкета

Как намирате града ни?

Покажи резултатите

Зареждане ... Зареждане ...

СИНЯ ЛАМПА

Търсят се 33-ма съдебни заседатели

Съден за лихварство отърва затвора, но губи огромно имущество

02.02.2023
Търсят се 33-ма съдебни заседатели

Заболяване отложи делото срещу депутат от Севлиево

31.01.2023
Пиян водач се спаси веднъж, но втория път – затвор

До десет години затвор за рецидивист от Габрово за обир в Севлиево

30.01.2023

Facebook

СЕВЛИЕВО ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Средновековна кандилница от Ряховците намери място в престижно международно научно издание

Средновековна кандилница от Ряховците намери място в престижно международно научно издание

4 седмици ago
Богоявленският парад в Севлиево през 1894 година

Богоявленският парад в Севлиево през 1894 година

1 месец ago
130 години от рождението на Дан Колов – Балканският лъв

130 години от рождението на Дан Колов – Балканският лъв

2 месеца ago

ИНТЕРВЮ

Д-р Иван Иванов: “На общия фон в страната – Севлиево се развива добре”
Интервю

Д-р Иван Иванов: “На общия фон в страната – Севлиево се развива добре”

от Минка Минчева
02.02.2023
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Парламентарни избори 2021
Copyright © 2023 „РОСИЦА” ЕООД

No Result
View All Result
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт

Влезте в профила си

Забравена парола?

Попълнете формуляра, за да се регистрирате

Всички полета са задължителни. Вход

Възстановяване на парола

Моля въведете потребителското си име или email адрес.

Вход
error: Съдържанието е с авторски права.