• ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
неделя, 26 март 2023
No Result
View All Result
Новият брой
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
No Result
View All Result
Новини от Севлиево - вестник Росица
No Result
View All Result

Д-р Явор Малинов: “Нашият девиз е “Не ин витро на всяка цена!”

Д-р Явор Малинов Клиника „МАЛИНОВ“ Съвременна диагностика и лечение на репродуктивни проблеми Репродуктивна хирургия Асистирана репродукция Ин витро процедури Гинекологични прегледи Консултации при стерилитет Заболявания на женски полови органи Д-р Малинов ще извършва прегледи в Медицински център „Хипокрена“ в Севлиево на 23.03.2018 г., от 15:00 ч.

от Росен Радославов
23.02.2018
в Интервю
0 0
0
Д-р Явор Малинов: “Нашият девиз е “Не ин витро на всяка цена!”
ДЕСИ ДИМИТРОВА
– Д-р Малинов, защо решихте да се занимавате с медицина, детска мечта ли Ви беше или по-късно осъзнахте, че искате да работите като лекар?
– Майка ми и баща ми са лекари. Те ми очертаха пътя в живота от малък.
– Мисия ли е за Вас да помагате на двойките с проблемно забременяване да прегърнат своите бебета?
– Не започна така, но в крайна сметка така се оказа. И съм щастлив, че това е моята работа. Удовлетворението е голямо, може би по-голямо от всяка една друга професия на света.
– Кога една двойка трябва да се обърне към специалист, ако не настъпва бременност?
– Дефиницията за инфертилитет е 12 месеца непротектирани полови контакти без настъпване на бременност, която да доведе до раждане на дете. Може да са настъпвали бременности, но да са се получавали спонтанни аборти. Когато това е случаят, трябва да са налица два такива, за да се предприемат мерки да не се повтарят абортите. Срокът от 12 месеца важи за двойки, при които жените са до 35-годишна възраст. След тази възрастова граница срокът е 6 месеца, тъй като е необходим по-агресивен подход при диагностиката на проблема, предвид намаляващ яйчников резерв.
– Коя е най-честата причина за безплодието?
– Най-честата ми е трудно да определя, но мога да посоча трите най-чести. Това са непроходими маточни тръби, така нареченият „неизяснен стерилитет“ и все по-често срещаният мъжки фактор. Все повече мъже имат сериозни отклонения в спермограмата. Това се дължи на различни фактори, един от които е възникването на множество професии, изискващи седнала поза в продължителен прериод от време. Едни от пациентите с най-лоши спермограми са шофьорите на тирове и програмистите, именно заради това, че седят на стол в продължение на много часове.
– В кого е по-често причината за стерилитета – в мъжа или в жената?
– В една трета от случаите причините са в жената, в друга една трета – при мъжа, но в останалата една трета се намират проблеми и при двамата партньори. Като в последните години мъжкият фактор зачестява.
– Какво показва статистиката, увеличават ли се случаите на двойки с репродуктивни проблеми?
– Да. Проблемите зачестяват, възрастта на средно статистическата първескиня нараства.
– Българката повече репродуктивни проблеми ли има всравнение например с останалите европейки?
– Този въпрос може да бъде проследен с възрастта на средно статистическата първескиня, ние даваме възможност на различни състояния да не увредят репродуктивните системи с времето. Жената е достигнала репродуктивна зрялост при навършване на 14 години, но в нашето общество, разбира се, тази възраст е недопустима за репродукция. В Гърция средно статистическата първескиня е на  31,2 години. В Англия е на 28 години и т.н. За България тази възраст е трудна за определяне, що се отнася до етническите българи. Както знаем, има примеси на други етноси в България, чиито репродуктивни навици са по-различни от тези на етническите българи, които са характерни с това, че раждат децата си на далеч по-ранна възраст.
– Има ли случаи на вродени аномалии, които не позволяват забременяване и пред които медицината е безсилна?
– Да, има много такива. Съвременни технологии и хирургични техники позволяват опции за лечение, включително и трансплантация на матка.
– До каква степен при безплодните двойки проблемът е по-скоро психологически?
– Не мога да определя, но по-скоро до никаква степен. Съвременната медицина е успяла да открие изключително много фактори, които имат отношение към репродукцията, като тестове за оплодителна способност на сперматозоидите, различни прозорци за имплантация на ендометриума, активността на NK-клетките, различни генетични изследвания при жената и мъжа, нивата на Vit B12, Vit D и много други. Не, психиката не играе роля тук.
– Имало ли е случаи, в които сте се чувствал безсилен?
– Всеки път, когато в кабинета ми влезе пациентка с изчерпан яйчников резерв. Или до такава степен намален, че да вещае лоша прогноза при евентуално ин витро оплождане. Всъщност и в много други случаи, като се замисля.
– Свикнахме ли, че не е срамно да се зачене ин витро? Или голяма част от българите продължават да не търсят специалист, когато става въпрос за репродуктивни проблеми и следват правилото: „Съдбата така е решила”?
– Аз никога няма да мога да разбера предрасъдъците на хора, които мислят че е срамно да се зачене ин витро. Те лежат на някаква плоскост, от която моята ценностна система е лишена. Аз виждам хора, които не биха могли да имат деца БЕЗ ин витро, това е.
– Като че ли малко се знае у нас за това, че репродуктивната медицина не се изчерпва само с ин витро процедури?
– Много добър въпрос, за който нашата клиника може много да каже. Ин витрото, както аз обичам често да казвам, е само част от асистираната репродукция, която е само част от репродуктивната медицина, която е само част от гинекологията. Нашият девиз е „Не ин витро на всяка цена!“. В много случаи, миниинвазивни хирургични технологии като микрохистероскопия и трансвагинална хидролапароскопия помагат за забременяване по бързо, евтино и безвредно от ин витро процедурите.
– Какви възможности предлага Вашата клиника?
– От гледна точка на репродукцията – диагностика и лечение на стерилитет и асистирана репродукция, репродуктивна имунология и клинична генетика – всички аспекти на репродукцията, събрани в едно. От гледна точка на гинекологията – операционен блок, оборудван с лапароскопска кула, позволяваща извършването на всички миниинвазивни операции. От гледна точка на акушерството – женска консултация, фетална морфология и родилна зала.
– Кои са най-големите пречки пред репродуктивната мецицина у нас?
– Високите цени на услугата. Вижте, репродуктивната медицина е високо технологичен процес, който изисква висока квалификация на кадрите, особено асистираната репродукция в лицето на ин витрото. Един опит ин витро излиза приблизително 5000 лева – спрямо средната заплата за България това е значителна цена.
– Успява ли науката да навакса и да отговори на проблемите на бездетните семейства, които се увеличават?
– Определено да, в почти всяко едно отношение.
– Достатъчно ли е това, което държавата прави за семействата с репродуктивни проблеми?
– Повече от достатъчно. Както може би знаете, в България има фонд по асистирана репродукция, който покрива вече до 4 опита безплатно или обща стойност 20 000 лева. Това е значителна помощ. Всеки може да бъде одобрен, стига да има добра причина за ин витро оплождане. Не само това, но и много общини, например Севлиево и Благоевград, подпомагат финансово семейства, които се подлагат на асистирана репродукция. Като цяло има голяма подкрепа от държата, на въпроса Ви – държавата прави повече от достатъчно.
– А как стои въпросът с донорството на яйцеклетки?
– За разлика от мъжа, който е фертилен до края на живота си, при жената не е така. След възрастта от 35 години яйчниковият резерв започва да намалява с бързи темпове, на 40 е вече много намален, а на 45 е на практика изчерпан… и това е оптимистичният вариант. При жени с изчерпан яйчников резерв има два варианта. Първият е да осиновят дете или да родят такова с донорска яйцеклетка. Донорката е жена, която реципиентът никога няма да познава и обратно, всичко става анонимно, както се ръководи по наредба. Донорката се стимулира, яйцеклетките се изваждат, оплождат се със сперматозоиди на партньора на реципиента и се връщат в матката на реципиента.
– Колко бебета са проплакали благодарение на вашата намеса?
– Много, не си водя статистика. По-точно си водя, не съм подготвен да отговоря моментално.
– Къде се крие Вашият ключ към успеваемостта на ин витро процедурите?
– В индивидуалния подход към пациентите. В нашата практика няма стандартен подход, поведението се определя спрямо всеки пациент поотделно. Отделяме повече време в разговор с пациентите, които често пъти са в лошо психологическо състояние. Те са подозрителни, неуверени и раними. Императивно е да се осъществи контакт с пациента с цел изграждане на доверие, което е ключово за успеха на процеса.
СподелиTweetСподели
Росен Радославов

Росен Радославов

СвързаниПубликации

Кристияна Терзиева: “ПГ “Марин Попов” е училище, което подготвя младите хора за живота”

Кристияна Терзиева: “ПГ “Марин Попов” е училище, което подготвя младите хора за живота”

16.03.2023
Национален треньор създаде нов клуб по карате в Севлиево

Национален треньор създаде нов клуб по карате в Севлиево

14.03.2023
Наталия Стоянова: “Благодарна съм на моите приятели от Севлиево! До края на живота си ще благодаря на Небето за тях”

Наталия Стоянова: “Благодарна съм на моите приятели от Севлиево! До края на живота си ще благодаря на Небето за тях”

24.02.2023
Николай Григоров: „Част от габровските социалисти и симпатизанти искат оставката на ръководството на БСП“

Николай Григоров: „Част от габровските социалисти и симпатизанти искат оставката на ръководството на БСП“

22.02.2023
Исмаил Хаджихасан: Акцията на ДПС в помощ на пострадалите от земетресението в Турция беше много успешна, благодарен съм на всички, които дариха от сърце

Исмаил Хаджихасан: Акцията на ДПС в помощ на пострадалите от земетресението в Турция беше много успешна, благодарен съм на всички, които дариха от сърце

20.02.2023
Проф. Терзиев: “Иска ми се да пренесем мъдростта на умните хора на България, тя остава все още захвърляна някъде в ъгъла”

Проф. Терзиев: “Иска ми се да пренесем мъдростта на умните хора на България, тя остава все още захвърляна някъде в ъгъла”

14.02.2023
Следваща публикация
Основаха клуб по ръкоделие “Хиревки” за мъдри женски занаяти

Основаха клуб по ръкоделие “Хиревки” за мъдри женски занаяти

145 години от гибелта на Дякона почетоха в Сеннишката библиотека

145 години от гибелта на Дякона почетоха в Сеннишката библиотека

Крум Табаков и пенсионери в размисли и страсти с “Моето тефтерче за Левски”

Крум Табаков и пенсионери в размисли и страсти с “Моето тефтерче за Левски”

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  • Най-нови
  • Популярни
  • Коментирани
Благовещение в музея

Благовещение в музея

24.03.2023
В неделя местим стрелките на часовника

В неделя местим стрелките на часовника

24.03.2023
Утре, 25 март, е Часът на Земята, гасим светлините за час

Утре, 25 март, е Часът на Земята, гасим светлините за час

24.03.2023
Пиян водач се спаси веднъж, но втория път – затвор

Осъдиха счетоводител и аверите му, ръководили престъпна група за данъчни измами

24.03.2023
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

13.01.2020
Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

22.01.2021
Д-р Георги Шандурков: “Не допускайте там, където работите, да има човек, разпространител на вируса!”

Д-р Георги Шандурков: “Не допускайте там, където работите, да има човек, разпространител на вируса!”

06.11.2020
Работник пострада при трудов инцидент

Трагедия! Баща закла 2-годишното си дете

04.02.2021
Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

7
Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е  Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

3
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

2
Наши гимназисти с призови места в националния кръг на “Ключът на музиката”

Наши гимназисти с призови места в националния кръг на “Ключът на музиката”

2

Анкета

Как намирате града ни?

Покажи резултатите

Зареждане ... Зареждане ...

СИНЯ ЛАМПА

Пиян водач се спаси веднъж, но втория път – затвор

Осъдиха счетоводител и аверите му, ръководили престъпна група за данъчни измами

24.03.2023
Предават на френския съд дамяновеца, извършил сексуално престъпление

28-годишен севлиевец в ареста, стрелял по автомобил

22.03.2023
Внимание! Агресивни амбулантни търговци обикалят из селата, представят се за украинци

Откриха труп на 31-годишен на скалите край паметника на Рачо Ковача в Габрово

22.03.2023

Facebook

СЕВЛИЕВО ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Последното изпълнение на живо на народния певец Илия Аргиров е в Севлиево

Последното изпълнение на живо на народния певец Илия Аргиров е в Севлиево

1 месец ago
150 години безсмъртие /ФОТОРЕПОРТАЖ/

150 години безсмъртие /ФОТОРЕПОРТАЖ/

1 месец ago
Поклон, сине на България!

Поклон, сине на България!

1 месец ago

ИНТЕРВЮ

Кристияна Терзиева: “ПГ “Марин Попов” е училище, което подготвя младите хора за живота”
Интервю

Кристияна Терзиева: “ПГ “Марин Попов” е училище, което подготвя младите хора за живота”

от Минка Минчева
16.03.2023
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
Copyright © 2023 „РОСИЦА” ЕООД

No Result
View All Result
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт

Влезте в профила си

Забравена парола?

Попълнете формуляра, за да се регистрирате

Всички полета са задължителни. Вход

Възстановяване на парола

Моля въведете потребителското си име или email адрес.

Вход
error: Съдържанието е с авторски права.