• ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
вторник, 28 март 2023
No Result
View All Result
Новият брой
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
No Result
View All Result
Новини от Севлиево - вестник Росица
No Result
View All Result

Литературата като история в модерното българско общество на XX век

от Вестник Росица
15.06.2022
в Култура, Общество
0 0
0
Литературата като история в модерното българско общество на XX век

Венелин Терзиев и Силва Василева

Изкуството играе важна роля в модерното общество, в това число и в осъществяването на образование. Спецификата и многообразието на функциите на изкуството го правят неразделна част от световното културно наследство, необходима и незаменима част от съвременното съдържание на образованието. И ако хората на изкуството и литературата стоят на границата, където непознаването се превръща в знание, то именно те, със силата на образите, които изграждат, могат и са онази част от процесите, при който непознатото се трансформира в знание.

Независимо дали са включени в учебните програми или остават извън задължителната норма на образователния процес, има автори, чието влияние върху обществените процеси определя значимостта на тяхното творчество. Това с пълна сила важи за две писателки, останали в сянката на политическата конюнктура – едната в годините между двете световни войни, а втората – във времето на развития социализъм, но чийто живот и творчество са онази безпощадна и безкомпромисна картина на българското общество, което разкрива тяхната социална ангажираност и безкомпромисност на собствената им ценностна система към променящите се обстоятелства.

Мара Белчева и Фани Попова-Мутафова. Обединява ги не само родният им град – Севлиево. Обединява ги талантът и способността им чрез силата на творчеството си и отстояването на житейските си позиции и принципи да бъдат знакови фигури при „раждането“ и утвърждаването на модерната българска литература. Като в същото време, независимо от обстоятелствата и превратностите на съдбата, да бъдат единица мярка за съхранени човешки и етични норми в годините, когато българското общество трябва да довърши започнати по време на Възраждането процеси по модернизацията и самоосъзнаване на обществото ни. Модернизацията на обществото, обаче, както и практическото изграждане на националната държава пораждат редица проблеми от ценностно, нравствено и практическо естество. А изграждането на ценностна система е труден и бавен процес. Затова и в обществото се установява едно безвремие, в което избуяват редица негативни явления. Националните идеи са забравени и на тяхно място идват политическите боричкания, жаждата за бързо забогатяване, моралната безпътица. Не по-маловажна, дори напротив, е нуждата да се изгради една модерна по своя дух литература. Част от тези именно процеси е и творчеството на двете авторки – Мара Белчева, останала задълго в сянката на известния си любим Пенчо Славейков, и Фани Попова-Мутафова, чиято съдба е показателна за всичко, което се е случило с българската интелигенция в прелома между две епохи. Но и двете със свой собствен облик и оставена диря в българската литература. И двете, въпреки това, невключени дори и в университетските програми и учебници, освен като изброени имена в графа „и други“.

Кои са те и защо си струва имената им да бъдат изведени от забравата?

И Мара Белчева, и Фани Попова-Мутафова са талантливи творци и социално ангажирани личности – било с произведенията си, било чрез житейската позиция и действия. И двете смело, но и достатъчно фино и елегантно навлизат в света на непознатото, като взимат частица от него и с таланта и упоритостта на първопроходец, го превръщат в образ и в стойностна литература.

Мара Белчева е родена на 8 септември 1868 година в Севлиево в семейството на Иваница хаджи Ангелов. Получава изключително високо не само за времето си образование. Завършва гимназия във Велико Търново и продължава образованието си във Виена. След тригодишен престой се връща в България, заради смъртта на баща си. Няколко години е учителка в Русе и София. През 1886 г. се омъжва за Христо Белчев, политик от Народнолибералната партия, който през 1891 г. е убит при опит за покушение срещу министър-председателя Стефан Стамболов. Останала вдовица, изключително красивата и интелигентна Мара Белчева за кратко е придворна дама в двореца. През 1903 година среща Пенчо Славейков, и става негова спътница до края на живота му през 1912 година. (Спасова)

Благодарение на езиците, които владее, но и на безкрайното си любопитство и отворени за света очи, тя успява да се запознае от първа ръка с творчеството както на класическите, така и на модерните за времето автори като Фридрих Ницше и Герхарт Хауптман, като превежда и публикува редица техни произведения.

Свои собствени творби публикува за пръв път в периодичния печат през 1907 г. Първата ѝ стихосбирка „На прага стъпки“ излиза през 1918 г. Макар и положителни критическите рецензии на Владимир Василев и Васил Пундев не успяват да надскочат общоприетото за поетесата мнение – недостъпна красавица, „съпруга на Христо Белчев“ и „муза на Пенчо Славейков“, като наблягат именно на сходството в стиховете ѝ със Славейкова поетика. Едва година по-късно в сп. „Лиспопад“ излиза критическа статия на Владимир Минев, който подчертава самостоятелния поетически глас и креативност на поетесата. (Вачева, 2010)

Да можех в шепи да ти донеса аз пролетта!

В загадъчно-нежната поезия на Мара Белчева прозира любовта на жената и отношението към любимия човек, изградено на взаимност и тиха мечтателност. И да, в творбите ѝ определено могат да се открият белезите на Славейковия стих. Но кой на кого е повлиял – трудно е да се каже. Любовта между тях е изключително благотворна и за двамата. Сам Пенчо Славейков признава, че „Кървава песен“ – творбата, за която е номиниран за Нобелова награда, е сътворена по желание на Мара Белчева. „Шведската академия се намира пред щастливи и съвсем необикновени обстоятелства да може да представи пред Европа един безспорно голям поет, при който може да се констатира наличието на поетически шедьовър – „Кървава песен“ – гласи част от текста на Алфред Йенсен, който номинира Пенчо Славейков за литературното отличие.

Поетът пък, от своя страна, я запознава с най-известните по онова време интелектуалци и я насърчава да пише и превежда. Подтиквана и напътствана от него тя превежда, пише стихове и все повече придобива популярност не само в България, но и в Европа, като поетеса и преводачка. Любовта им помага да се издигнат над дребнотемието и злословието. Неразбрани и отхвърлени, обсъждани и осъждани, „общественото мнение“ много повече са занимава с жълтините около името ѝ, нежели да вникне с красотата на сътвореното от поетесата.

Душата ми отново посети
и в есента Великден ми донесе!
И свeтъл звон в тъмата се разнесе, –
крило на херувим над нас лети.

Във втората си книга „Сонети“, издадена през 1925 г. Мара Белчева продължава да търси духовния път, който да я направи свободна чрез и във вярата. Всички съмнения, болки и упреци вече са само част от онова „отвъд“, което е и път, и просветление, а доктрината на любовта е призмата, през която се измерва човешкото ни съществуване.

След кончината на Пенчо Славейков, съкрушена от скръб Мара Белчева прекарва дълги години в странство. Когато се завръща в България, освен увлечението си по дъновизма, тя се отдава на това да утвърди и канонизира в пантеона на българската литература поета. Отдадена на своята любов тя с достойнство и вроден аристократизъм приема орисията да бъде „спътница“ и „муза“. Но и да не изгуби това, което душата ѝ диктува:

Когато бях за погледа им празник,
весталка, неразбулена мечта
не се докосваха до мен съблазни,
гнездото си аз свивах в песента.

Година след смъртта на Славейков Белчева е милосърдна сестра по време на Междусъюзническата война, а по-късно и учителка.

Наред с философските и религиозни стихове тя е една от българските поетеси, в чиито стихове намират отражение и войните. Но и тук националните и социални проблеми са видени през призмата на философското омиротворение и съпричастност. Страданието е видяно като част от изпитанието, което Бог изпраща на България

След бурята затишйе ще настане.
И върху техний гроб едничък кръст
небото ще побий и там застане.
И черната с кръв напоена пръст
оралото ще заоре отново.
Ще бликнат хлебородни класове, –
ще хранят поколението ново
с яда към неговите врагове.

Животът и харизмата на тази уникална жена предлагат множество сюжети, достойни за кинематографски шедьовър. Именно тази нейна харизма дамгосава живота ѝ и го превъръща в единица мярка за любов и отдаденост и като поетеса „извън канона“, както я нарича Албена Вачева (Вачева, 2010). Същевременно, благодарение на своето отношение към света, тя присъства в българското литературно пространство по един невъзможен за разколебаване начин. И това е присъствие, без което културната ни история би била значително по-бедна и непълна.

Отива си от този свят на 16 март 1937 г. в унизителна бедност, но все така горда и неподвластна на времето. Мара Белчева – безсмъртен образ на любовта и съпричастността, които правят твореца значим и нужен.

Величаво и трагично е присъствието в нашата литературна история и на Фани Попова-Мутафова. Дъщеря на генерал от Царската армия, тя е родена на 16 октомври 1902 година в Севлиево, откъдето са корените на майка ѝ. През 1907 г. бащата на малкото момиче е командирован на обучение във Военната академия в Торино, където заминава с цялото си семейство. В италианския град с многовековна и многопластова история 5-годишното момиченце ще скрепи завинаги връзката си с италианския език и литература. Следват годините на Балканските войни, когато семейството ѝ вече е в България. Съдбата я среща със съпруга ѝ – Чавдар Мутафов – още като гимназистка, а се омъжва за него когато е на 19 години. През 1922 година заминават за Мюнхен, където учи пиано, а Чавдар Мутафов – архитектура. В спомените си тя разказва за този период от съвместния им живот като материално беден, но по бохемски-щастлив и безгрижен. И въпреки отявленото неодобрение от страна на майката на писателката към нейния зет, Фани отстоява брака и избора на професия, а именно – писателството. Защото, въпреки наличните дипломите и образование, и двамата са изкушени и отдадени на литературата. Неслучайно в книгата „Изповеди. 101 х 31“ на Иван Сарандев, в която авторът е събрал отговорите на 101 български писатели на 31 въпроса, в анкетата на Фани Попова-Мутафова като „любимо занятие“ тя определя: „Да ровя из библиотеките с увлечението на иманяр, в старинни хроники, мемоари, летописи на най-древни народи, за да измъкна от забравата някое твърде малко известно име на някой твърде голям човек. Това не бих нарекла занятие, а по-скоро развлечение. Защото ако нямаше час, в който угасват лампите в читалните в библиотеките, бих могла да осъмна, без да ми омръзне да чета, да издирвам, да пресявам тонове, за да открия някое дребно скъпоценно зрънце.“, а за най-приятно развлечение: „Да препрочитам стара любима книга. Да гледам театър, кино. Да слушам музика.“ (Сарандев, 1995)

До 1944 година Фани Попова-Мутафова е написала 35 книги, които стигат до хиляди български читатели. Нейните произведения се разпространяват в тираж между три и шест хиляди екземпляра, а някои от историческите ѝ романи достигат от осем до петнайсет хиляди копия. Това е едно рядко постижение в българската литература от онова време. Тя е най-четената българска авторка в този период. Публикува първият си разказ през 1924 година с името Фани Добрева, а с историческата си проза става първата жена в българската литература, навлязла в тази тематика (Касабова, 2020). През 1937 г. е отличена от Българската академия на науките като „първата жена, работеща успешно на полето на историческия роман и разказа“, а книгата ѝ „Боянският майстор“ е номинирана от Министерството на народното просвещение за най-добър български роман за 1939 година. (Ташев, Б. г.)

В статията си „Малката маркиза“ или „Великобългарската мъченица“, Фани-Попова-Мутафова“ Паулина Николова отбелязва, че романите, в които авторката възкресява българското минало, „макар и заредени с романтизъм, са създадени на базата на дълбоки научни познания и вярно пресъздаване на историческата истина.“ (Новакова, 2020) Удивителна е зрелостта, с която Фани Попова-Мутафова разглежда миналото ни в контекста на световната история. Тя е само на 28 години, когато излиза „Солунският чудотворец“ – първата част от тетралогията за Второто българско царство. Приета от читатели и критика тя е сравнена с Патриарха на българската литература Иван Вазов.

Обяснение на тази нейна изключителна епическа дарба можем да открием както в характера на времето, в което живее и социално-политическия живот у нас. Това са годините след Балканската война от 1912 година, годините след Първата световна война, годините, в които България буквално е разкъсана и подложена на тежки репарации или както Паулиана Новакова определя тези години: „Време, в което страната преживява горчилката на националните си катастрофи и самосъзнанието на българина има нужда от презареждане с енергията на националния си идеал.“ (Новакова, 2020)

Съчетанието на историческа достоверност, резултат от дългогодишни последователни и задълбочени проучвания, и романтичен разказ, ярките образи на героите и философската интерпретация на историческите факти правят книгите ѝ неустоими за зажаднялата за подобни четива публика. Навярно затова в същата тази анкета пред Иван Сарандев на въпроса „Коя историческа личност ви е най-симпатична?“ отговаря: „Кера Тамара, дъщерята на Иван Александър, която е дадена на Мурад заради българския род.“ (Сарандев, 1995)

Фани Попова-Мутафова не спира до Средновековието – интересува се, проучва и публикува разкази, романи и пиеси за редица изявени представители на българското Възраждане – Паисий, Софроний, Георги Сава Раковски, Христо Ботев, Васил Левски, Ангел Кънчев, Тодор Каблешков. През 1972 г. издава биографичен роман за доктор Петър Берон, който и до днес се смята за един от най-добрите портрети на този бележит възрожденец в българската литература.

Тези творби могат да бъдат четени както художествени произведения, така и като строги исторически свидетелства и черпим безспорно знание за историята, а според една от най-видните изследователки на авторката – Катя Зографова: „…те непременно са проекция на универсалните ценности, защото Фани Попова е дълбок психолог.“ (Зографова, 2015) Видният българист проф. Енрико Дамяни казва, че Фани Попова като жена и майка тълкува гениално женската душевност. Забележителен е интересът ѝ към психологията на властника, на големия държавник, какъвто е разкрит в образа на цар Йоан Асен Втори. Но като че най-вълнуващи са нейните женски образи в „Дъщерята на Калояна”, в легендарните ѝ разкази под наслов „Велики сенки”.

Съдба обаче не я пощадява и ѝ поднася най-тежките и трудни изпитания. Годината е 1944. Година преломна за цялата ни история. След 9 септември, когато на власт идва комунистическия режим, Фани Попова и съпругът ѝ са арестувани почти моментално. Така нареченият „народен съд“ я осъжда на 7 години затвор за „прогерманска дейност“ и „великобългарски шовинизъм“ – обвинения, които заклеймяват и обричат на безвремие и забрава, а много често и на смърт, редица български интелектуалци. Поради тежката астма, от която боледува, и след многократните застъпничества на баща си след 11 месеца е помилвана и излиза на свобода. Но ветото върху нейните творби остава – ще трябва да минат почти две десетилетия, докато те отново видят бял свят. Още повече – и Фани Попова-Мутафова, и съпругът ѝ са включени в протокола за изключване от Съюза на българските писатели по обвинения за фашизъм, което на практика затваря вратите им към българските издателства.

Фани Попова най-често е била обвинявана, че надценява ролята на царете, монарсите, и подценява ролята на народните маси. Това далеч не отговаря на истината. Всъщност тя е дълбоко балансирана в своето творчество и днес трябва да признаем, че в пантеона от образи на велики личности тя дава на поколенията духовни и исторически опори, „защото без тези велики личности ние не бихме могли да имаме национално самочувствие. То води писателката в нейните житейски и творчески дела, и тя плаща много висока цена за своите т.нар. великобългарски идеи.“ (Зографова, Фани Попова-Мутафова съгради галерия с ярки образи от миналото, 2012)

Именно поради „великобългарските идеи“ следват безмилостни и жестоки години. Стига се до парадокса, когато западни издателства търсят съдействие от Съюза на писателите, за да установят контакт с нея, тъй като искали да преведат нейни книги, но от ЦК на БКП на въпроса на писателите какво да отговорят на италианските си колеги, дали кратки и недвусмислени указания: „Кажете им, че е умряла“ („Кажете им, 2020). При този отговор кой безгрешен днес би имал смелостта да я обвини за направените по-късно поправки в „Дъщерята на Калояна“, „Солунският чудотворец“ и в „Йоан Асен ІІ“?

Едни от най-видните изследователи на Фани Попова-Мутафова са проф. Вера Мутафчиева, проф. Иван Дуйчев, проф. Михаил Арнаудов – авторитетни учени и познавачи на българската история, открояват умението ѝ от една страна да бъде прецизна изследователка на историческите факти и извори. Тя проучва всички достъпни за времето хроники, боравейки с езиците, които знае: латински, старофренски, немски, италиански. От една страна, тя се стреми да изгради максимално вярна фактология, от друга тя притежава онова наистина рядко качество на големия белетрист, който умее да разказва увлекателно и пъстроцветно.

През 1962 година, когато Фани Попова-Мутафова навършва 60 години, излиза „Дъщерята на Калояна“ с един противоречив предговор на книгата, който е бил необходимата и изисквана от партийната комунистическа конюнктура „самокритика“. Смята се, на база на езикови и стилистични съпоставки, че писателката не е автентичният му автор, а само е дала съгласието си да се публикува от нейно име. С този компромис тя дава възможност до читателската аудитория да достигнат както забранените, така и новосъздадените ѝ творби. И това е краят на изолацията на писателката, която преживява и надживява болката на отричането. Остава вярна на себе си и на онзи родил и възпитал я Балкан, чиито върхове събират ветровете и бури. Но и където се раждат хора, които им устояват – в трудни и лесни времена. Винаги горди, можещи, отстояващи себе си и истината.

Днес повече от всякога сме отговорни пред паметта пред бъдещите поколения да изведем от забравата забранявани и незаслужено подложени на забрава автори, сред които е Фани Попова-Мутафова. Съдена от „Народния съд“, преживяла пътя на неедин български, а и не само, интелектуалец от „Осанна!“ до „Разпни го!“. Днес творбите ѝ очароват читателите с пъстроцветието и атмосферата на приказност и отговорно отношение пред историята.

Литературата е онова гранично място, където хората на изкуството превръщат хаоса в ред и запазят собственото си аз на вододела между историческата действителност и тяхната собствена естетическа и човешка норма. Свикнали сме да мислим модерното в скрита или явна опозиция с традиционното. В своето изследване за „Миналото“ на Стоян Заимов Николай Аретов разглежда реалните явления като далеч по-сложни, тъй като в тях присъстват различни, често противоположни тенденции, „които влизат в сложни, дори конфликтни отношения и нерядко единствено избраната гледна точка на наблюдателя дава предимство на някоя от тях. Многообразието на потенциалните гледни точки определя възможността за съществуването на различни представи и оценки. Същото важи за литературата, а и за всеки по-голям по обем повествователен текст.“

Две авторки – първопроходци в налагането на модерните художествени норми и исторически интерпретации. Първата – с много финес и духовно извисяване, а втората – със силата на историята. Техните творби са много повече от естетически послания. В тях, както и в съдбите на самите авторки, прозира социално изобличаване на XIX век с цялото

Етикети: XX векбългарско обществоВенелин Терзиевисториялитература
СподелиTweetСподели
Вестник Росица

Вестник Росица

СвързаниПубликации

Започва нов прием на заявления по проект “Родители в заетост”

Започва нов прием на заявления по проект “Родители в заетост”

28.03.2023
Община Севлиево ще се бори да обнови още жилищни сгради

Общинският съвет ще заседава днес

28.03.2023
Урок по лична защита с четвъртокласниците от Детско полицейско управление

Урок по лична защита с четвъртокласниците от Детско полицейско управление

28.03.2023
„Любов завинаги” в стихове представят поетите от литературен кабинет „Пеньо Пенев”

„Любов завинаги” в стихове представят поетите от литературен кабинет „Пеньо Пенев”

27.03.2023
Какви лихви ни взимат, когато теглим бърз кредит

Какви лихви ни взимат, когато теглим бърз кредит

27.03.2023
НЧ ”Отец Паисий 1922” в с. Богатово продължава столетната традиция да пази българщината

НЧ ”Отец Паисий 1922” в с. Богатово продължава столетната традиция да пази българщината

27.03.2023
Следваща публикация
Мъжки битки в кал и дъжд за мотокросистите ни, две купи от Троян

Мъжки битки в кал и дъжд за мотокросистите ни, две купи от Троян

Светослав Събев взе престижна награда в конкурса “България в картини и слово”

Светослав Събев взе престижна награда в конкурса “България в картини и слово”

Живописният път на вдъхновението на Добромир Нешев показват в Градската галерия

Живописният път на вдъхновението на Добромир Нешев показват в Градската галерия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  • Най-нови
  • Популярни
  • Коментирани
Мъж от Добромирка обра жена от Гостилица

22-годишен в ареста, влязъл в чужд имот

28.03.2023
Започва нов прием на заявления по проект “Родители в заетост”

Започва нов прием на заявления по проект “Родители в заетост”

28.03.2023
Назначиха две подвижни комисии за изборите в Севлиево

Назначиха две подвижни комисии за изборите в Севлиево

28.03.2023
Община Севлиево ще се бори да обнови още жилищни сгради

Общинският съвет ще заседава днес

28.03.2023
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

13.01.2020
Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

22.01.2021
Д-р Георги Шандурков: “Не допускайте там, където работите, да има човек, разпространител на вируса!”

Д-р Георги Шандурков: “Не допускайте там, където работите, да има човек, разпространител на вируса!”

06.11.2020
Работник пострада при трудов инцидент

Трагедия! Баща закла 2-годишното си дете

04.02.2021
Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

7
Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е  Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

3
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

2
Наши гимназисти с призови места в националния кръг на “Ключът на музиката”

Наши гимназисти с призови места в националния кръг на “Ключът на музиката”

2

Анкета

Как намирате града ни?

Покажи резултатите

Зареждане ... Зареждане ...

СИНЯ ЛАМПА

Мъж от Добромирка обра жена от Гостилица

22-годишен в ареста, влязъл в чужд имот

28.03.2023

Иззеха бракониерски мрежи на язовира

27.03.2023
Пиян водач се спаси веднъж, но втория път – затвор

Осъдиха счетоводител и аверите му, ръководили престъпна група за данъчни измами

24.03.2023

Facebook

СЕВЛИЕВО ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Последното изпълнение на живо на народния певец Илия Аргиров е в Севлиево

Последното изпълнение на живо на народния певец Илия Аргиров е в Севлиево

1 месец ago
150 години безсмъртие /ФОТОРЕПОРТАЖ/

150 години безсмъртие /ФОТОРЕПОРТАЖ/

1 месец ago
Поклон, сине на България!

Поклон, сине на България!

1 месец ago

ИНТЕРВЮ

Кристияна Терзиева: “ПГ “Марин Попов” е училище, което подготвя младите хора за живота”
Интервю

Кристияна Терзиева: “ПГ “Марин Попов” е училище, което подготвя младите хора за живота”

от Минка Минчева
16.03.2023
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
Copyright © 2023 „РОСИЦА” ЕООД

No Result
View All Result
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт

Влезте в профила си

Забравена парола?

Попълнете формуляра, за да се регистрирате

Всички полета са задължителни. Вход

Възстановяване на парола

Моля въведете потребителското си име или email адрес.

Вход
error: Съдържанието е с авторски права.