• ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Парламентарни избори 2021
понеделник, 30 януари 2023
No Result
View All Result
Новият брой
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
No Result
View All Result
Новини от Севлиево - вестник Росица
No Result
View All Result

Древни цивилизации и култури си дават среща в Хоталич

от Вестник Росица
28.12.2017
в Култура
0 0
0
деси димитрова
Фестивалът на историческото наследство „Хоталич 2017“, който ще се проведе днес и утре в Севлиево, за пръв път ще събере най-добрите български реенактмънт групи, насочени към античност и ранно средновековие. Историята ще бъде живо пресъздадена от времената на траките, римското нашествие и установяването на легионите, метаморфозите на империята, преселението на народите, докато се стигне до България на Кубрат и Аспарух.
На едно място ще могат да се видят тракийски пелтасти, римски легионери, готски, скитски и хунски бойци и български конници. Воини, които в период преди от над 1000 години са се сражавали по бойните полета на Мизия, Тракия и Македония, за да ни оставят в наследство своите гробове, култура и в крайна сметка, чрез гените си – себе си. Разбира се, военното дело е само един фрагмент от общата картина на реалността в реенактмънта. Ще бъдат демонстрирани умения и занаяти, бит, култура, религиозни и граждански ритуали. Няма да бъдат пренебрегнати и почитателите на кулинарното изкуство, които ще могат да дегустират вкуса на античността, който (макар и различен в много отношения от днешните ни разбирания), е все така изискан и предназначен да задоволява капризите на някогашните изтънчени познавачи.
Ще се отдаде заслуженото и на Дионисий, който през септември е в своята стихия. Демонстрации, оборудване и снаряжение ще покажат: „Дукс Антика“ – Свищов; „Мос Майорум Улпие Сердице“ – София; Втора Луцензианска кохорта към „НАР Кабиле“ – Ямбол; „Авитохол“ – Варна; Група за антична фехтовка – София; „Ситалк“ – Пловдив; „Наследство на номадските цивилизации“ – Добрич; „Антична Тракия“ – Ямбол и свободни реенактори.
Всеки ентусиаст, който желае да се включи с облекло в духа на историческия период, ще бъде приветстван и достойно отличен от участниците във фестивала. Подобни смели дами и господа ще могат да демонстрират визията си на специален любителски конкурс за антична мода. Няма ограничения и правила за фантазията на желаещите, все пак сред факторите за оценяване основно ще тежи историческата правдивост на одеждите и снаряжението.
„Когато се говори за атракции и туризъм, освен за забавната и познавателната функции на една проява от ранга на Фестивала на историческото наследство „Хоталич 2017“, следва да се обърне внимание и на евентуалните икономически ползи. Практиката показва, че реенактмънтът бързо набира сили сред фестивалните жанрове. Хиляди хора предпочитат да изоставят традиционните уикенд-забавления и да се потопят в романтичната атмосфера на древността. Освен, че са много и с твърд тренд на нарастване, подобни зрители също така представляват най-интелигентния и платежоспособен сегмент на туристите изобщо“, разказва председателят на сдружение „Дукс Антика“ Димитър Спасов, автор и на материала, който четете.
Поддържането на традиционно високо ниво на един подобен фестивал, развитието му и добрата му реклама, могат да привлекат достатъчно посетители и да осигурят финансов приход от стокооборот достатъчен, да го превърнат в изключително печеливша инвестиция, убеден е Спасов. Практиката показва, че сумите, които харчи един турист на подобен форум, включително за хотел, ресторанти, магазини и т.н. многократно надвишават това, което е по силите на един посетител на фестивал с фолклорна или друга музикална насоченост. Още повече – по време на активния курортен сезон, по данни на туроператори, от морските курорти ежедневно тръгват над стотици автобуси с чужди туристи, като всичките се насочват към Южна България и нито един към Северна. „Едно качествено зрелище и добро брандиране на форума биха довели до сериозни постъпления в касите на предприемчиви бизнесмени. Факт, добре осмислен в съседна Румъния, която от няколко години прави истински „бум“ в сферата на фестивалния туризъм и утвърждава събития с международен авторитет и сериозни бюджети. Тук не можем да не отбележим, че съседите ни развиха реенактмънта след нас и идвайки на нашите фестивали, се оглеждаха като деца в сладкарница. Сега същото правим ние“, споделя още председателят на сдружение „Дукс Антика“.
А инициативата да се организира фестивал с историческа насоченост се родила в сътрудничество между Община Севлиево и сдружение за исторически реконструкции „Дукс Антика“ от Свищов. Общото сечение на двете страни бил кметът на с. Малък Вършец Цанко Цанков – съчетаващ кметските си задълженията с членство в свищовското сдружение. „Откритостта на севлиевската Администрация към нови форми на презентиране на историческото наследство намери отклик и сред служителите в Исторически музей – Севлиево и стана възможно благодарение на кмета на община Севлиево д-р Иван Иванов, който прозря потенциала в идеята. Резултатът ще е виден на 8 септември, когато участниците във фестивала ще дефилират по улиците на Севлиево, за да поздравят неговите граждани и гости и най-вече в събота, 9 септември, когато ще дадат съвсем друго значение на тази разделна за българите дата“, разказва още г-н Спасов.
От името на сдружение „Дукс Антика“ той се обръща с покана към севлиевци и към всички почитатели на древната ни история да посетят фестивала и да напълнят очите си с оживялата история, умовете си – с нови познания, а сърцата си с родолюбие и признание към славните ни предци.
ПРОГРАМА
ФЕСТИВАЛ НА ИСТОРИЧЕСКОТО НАСЛЕДСТВО „ХОТАЛИЧ 2017“
(8 – 9 септември 2017 г., град Севлиево)
8 СЕПТЕМВРИ, ПЕТЪК
18:00 – Парад на участниците – от парка на Автогарата по ул. „Стара планина“, ул. „Христо Спиридонов“ до пл. „Свобода“
18:30 – Церемония по откриване на Фестивала на историческото наследство, представяне на участниците, приветствия и запалване на фестивален огън (пл. „Свобода“)
18:45 – Концерт на Фолклорен ансамбъл „Развитие“ при НЧ „Развитие-1870“, Севлиево (пл. „Свобода”)
9 СЕПТЕМВРИ, СЪБОТА
09:00 – Подготовка на лагери, занаятчийски и търговски работилници за посрещане на посетители в Средновековен град Хоталич
10:00 – Сутрешно представление – представяне на участниците, откриване на щандове с облекла, оръжие и оборудване на различните култури (траки, ранна римска империя, късен Рим, готи, хуни, българи); Представяне на римско съдебно дело, Гладиаторска битка, Представление на Cohors II Lucensium, Римска кулинария
12:00 – Школи за подготовка на деца – стрелба с лък, бой с меч, конкурс за автентична визия на посетители, с награди за най-успешните костюми, римска медицина, демонстрации в лагерите, снимки
16:00 – Следобедно представление:
Беседа за Хоталич;
Представление на Авитохол;
Гладиаторска битка;
Строяване и представяне на групите;
Голямата битка на народите.
19:30 – Закриване на фестивала, концерт на Група „Оратница“ и група „Конкурент“
Стефи, това го сложи в каре отстрани 🙂
Какво точно стои зад реенактмънт?
С предстоящия Фестивал на историческото наследство, който ще се проведе на 8 и 9 септември, на Севлиево предстои да влезе в елитното семейство на българския реенактмънт. Поредната чуждица, която звучи странно и чуждо за българското ухо. Какво точно обаче стои зад нея?
Реенактмънт в буквален превод означава възстановка, възстановяване. Както много от новите, привнесени у нас течения и това е популярно в средите на практикуващите го с английското си име. Това е по простата причина, че възстановчиците – реенактори у нас са в постоянен контакт със своите колеги по света и в комуникацията си привикват да използват тези термини в оригинал. Също както казваме „футбол“, а не „крачна топка“ или както там се превежда смислово името на най-популярната игра. Като в конкретния случай обаче, думата „игра“ не е най-уместното определение.
Според самото си определение, реенактмънта, историческата възстановка или реконструкция е възпроизвеждане на дадена историческа случка, исторически период или поредица от събития. Практикува се от хора, достатъчно интелигентни, за да са запознати детайлно с историческия период, който представят и достатъчно състоятелни, за да се оборудват, спрямо спецификите му.
В най-чистия си вариант, реенактмънта е известен и като експериментална археология. При него, пресъздаването на търсения период е най-пълно. Прилагат се технологии, използват се находки и техни реплики, експериментира се с артефакти, около чиято употреба има спорове и дискусии. Експерименталната археология дава безценен опит на археолози и историци в изучаването на античния свят и доста по-късни периоди. За пример – без експериментална археология, трудно бихме вникнали в живота на римския легионер.
С пълна екипировка, изработена по оригинална технология, приготвяйки и консумирайки храната така, както са го правили древните, подлагайки тялото си на същите натоварвания и лишения, и в крайна сметка, достигайки същото физическо и емоционално състояние, реенакторът разкрива много детайли, останали скрити при разчитането на паметници и документи. Дава обяснение за приложението на много неизяснени находки, насочва търсенията на учените в посоки, непредполагаеми без практически опит. Това, разбира се е „висшият пилотаж“ в реенактмънта, чийто спектър е богат и се разпростира от педанти (облечени в ръчнотъкани и везани дрехи, ботуши от недообработена кожа и въоръжени с копия, изковани от самите тях) до бутафорни участници, увили около себе си чаршаф и запасали китайски нож за зеле.
Понеже реенактмънтът не се отнася единствено до вещите и предметите, същото касае и подготовката. Има единици и групи, които посвещават години за изучаване и оттрениране на строеви формации, пресъздаващи реално съществували кохорти и легиони, в които се командва единствено на латински и се спазва структура и дисциплина типични за имперската римска армия. Обратно, има и компании от веселяци, които с кенче бира в ръка тропат със сандалки от „Илиянци“ и под вексилума на бойната си част крещят: „Наля-вооо! Кольо, не си в крак!“. Същото се отнася и до физическата подготовка. Както навсякъде, така и у нас има групи от перфектно снаряжени и теоретически подготвени реенактори, които в битка чукват мечовете си като кристални чаши, а има и такива, които са облечени в булана и винил, но в боя се хвърлят като камикадзе със зъбобол. Съответно, съществуват и различни класове фестивали, чието качество се определя според качеството на участниците. Най-претенциозните покриват на 100% реалността, която възпроизвеждат – от кожените палатки на участниците, през осветление и отопление, храна и прибори, та до тоалетните и баните.
Подобни фестивали са доста скъпи като организация и съответно като входна такса за посетителите. Да участваш в подобен форум е чест и признание за всяка поканена група. Масовите мероприятия позволяват известни компромиси, като съвременни тъкани на дрехите (въпреки това, задължително от естествени материали, лен, памук, вълна), храна и битови условия и т.н. При всички условия обаче се държи изключително много на безопасността. Оръжията, които влизат в битка са модифицирани така, че да са безопасни и това се следи строго. Също така се провеждат инструктажи и се следи за изпълнение на правилата, за да не се стигне до нелепи инциденти. При групи, специализирани в бойни умения, гладиаторски битки, различни дуели и двубои, безопасността се постига след сериозни тренировки и спазване на по-свободни, но все пак – твърдо установени правила.
Димитър Спасов, председател на сдружение „Дукс Антика“
СподелиTweetСподели
Вестник Росица

Вестник Росица

СвързаниПубликации

Областна администрация – Габрово обявява конкурс на тема “ЗАвръщането”

Областна администрация – Габрово обявява конкурс на тема “ЗАвръщането”

13.01.2023
Десетки севлиевци и кметът д-р Иванов присъстваха на първото за 2023 година музейно събитие

Десетки севлиевци и кметът д-р Иванов присъстваха на първото за 2023 година музейно събитие

11.01.2023
Ансамбъл “Развитие” – родна традиция и емблема на всеки празник в община Севлиево

Ансамбъл “Развитие” – родна традиция и емблема на всеки празник в община Севлиево

10.01.2023
Първа награда за Христина Борисова от Националния конкурс “Николай Хрелков”

Първа награда за Христина Борисова от Националния конкурс “Николай Хрелков”

09.01.2023
“Хопни ми, тропни ми” и трио “Звън” с награди от национален фестивал

“Хопни ми, тропни ми” и трио “Звън” с награди от национален фестивал

09.01.2023
Коледен благослов с музика, песен и танц – читалищният концерт на Школата по народно пеене и Детския фолклорен ансамбъл “Развитие”

Коледен благослов с музика, песен и танц – читалищният концерт на Школата по народно пеене и Детския фолклорен ансамбъл “Развитие”

04.01.2023
Следваща публикация

Сагата “Приватизация на “Севлиевогаз 2000” АД” – буря в чаша вода или много шум за нищо, до следващите избори?

С парад на участниците стартира фестивалът на историческото наследство „Хоталич 2017“

Д-р Иван Иванов: “Общинските пътища се поддържат, но състоянието на улиците в селата наистина е много лошо”

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  • Най-нови
  • Популярни
  • Коментирани
Община Севлиево отхвърли предложението на депутата Богомил Петков за довършване на водните проекти със заем

Община Севлиево отхвърли предложението на депутата Богомил Петков за довършване на водните проекти със заем

27.01.2023
Многофункционална машина за почистване на улици и паркове ще допълни техниката за поддържане на чистота в Севлиево

Многофункционална машина за почистване на улици и паркове ще допълни техниката за поддържане на чистота в Севлиево

27.01.2023
190 000 лв. допълнителна субсидия отпусна Община Севлиево на спортните клубове

190 000 лв. допълнителна субсидия отпусна Община Севлиево на спортните клубове

27.01.2023
Специализирана полицейска операция завърши с 41 акта и 743 фиша

Шестима задържани след мащабна полицейска операция в областта

27.01.2023
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

13.01.2020
Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

22.01.2021
Д-р Георги Шандурков: “Не допускайте там, където работите, да има човек, разпространител на вируса!”

Д-р Георги Шандурков: “Не допускайте там, където работите, да има човек, разпространител на вируса!”

06.11.2020
Работник пострада при трудов инцидент

Трагедия! Баща закла 2-годишното си дете

04.02.2021
Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

7
Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е  Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

3
Наши гимназисти с призови места в националния кръг на “Ключът на музиката”

Наши гимназисти с призови места в националния кръг на “Ключът на музиката”

2
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

2

Анкета

Как намирате града ни?

Покажи резултатите

Зареждане ... Зареждане ...

СИНЯ ЛАМПА

Специализирана полицейска операция завърши с 41 акта и 743 фиша

Шестима задържани след мащабна полицейска операция в областта

27.01.2023
Внимание! Агресивни амбулантни търговци обикалят из селата, представят се за украинци

Полицията спипа петима дрогирани шофьори

26.01.2023
Утре КАТ-Габрово ще работи с намалено работно време

Габровец, изгубил контрол над колата си, предизвика катастрофа

24.01.2023

Facebook

СЕВЛИЕВО ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Средновековна кандилница от Ряховците намери място в престижно международно научно издание

Средновековна кандилница от Ряховците намери място в престижно международно научно издание

3 седмици ago
Богоявленският парад в Севлиево през 1894 година

Богоявленският парад в Севлиево през 1894 година

3 седмици ago
130 години от рождението на Дан Колов – Балканският лъв

130 години от рождението на Дан Колов – Балканският лъв

1 месец ago

ИНТЕРВЮ

Инж. Нели Петрова: “За нас е важно с бизнеса в града, да убедим родителите да подкрепят децата си в избора на професионално образование”
Интервю

Инж. Нели Петрова: “За нас е важно с бизнеса в града, да убедим родителите да подкрепят децата си в избора на професионално образование”

от Минка Минчева
17.01.2023
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Парламентарни избори 2021
Copyright © 2023 „РОСИЦА” ЕООД

No Result
View All Result
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт

Влезте в профила си

Забравена парола?

Попълнете формуляра, за да се регистрирате

Всички полета са задължителни. Вход

Възстановяване на парола

Моля въведете потребителското си име или email адрес.

Вход
error: Съдържанието е с авторски права.