РУЖА ЛЮБЕНОВА
На днешната дата, 22 април, светът отбелязва Денят на Земята. Това се прави вече 54 години. За първи път Денят се отбелязва на 22 април 1970 г. в САЩ и Канада. Тогава празникът мобилизира милиони американци от всички слоеве на обществото, за да се роди модерното екологично движение.
А от 1990 г. празникът е обявен за международен, като България е една от първите страни, присъединили се към тази инициатива, казват справочници. Оттогава Денят на Земята се превърна в най-голямото гражданско събитие на Земята, активирайки милиарди в 192 държави да опазят нашата планета и да се борят за по-светло бъдеще.
Тази година темата за Деня на Земята е „Планетата срещу пластмаси“. Тя насочва вниманието към формирането на колективен ангажимент за справяне с кризата с пластмасите, чрез намаляване на производството им с 60% до 2040 г. и изграждане на бъдеще без пластмаса, защото само рециклирането не е достатъчно, съобщиха еколози. „За да се постигне целта за намаляване с 60% е необходимо: Повишаване на обществената осведоменост относно вредата от пластмасата за човешкото здраве, а също така и за биоразнообразието”. На страницата на EARTHDAY.ORG , раздела „Бебета срещу пластмаси” може да се научи повече за това как пластмасите, микропластмасите и техните добавки могат да навредят на децата.
Постепенно премахване на пластмасите за еднократна употреба до 2030 г. и залагане на тези ангажименти в Глобалния договор на ООН, е една от целите на екологичната организация. Вместо тях – призоваване за инвестиции в иновативни технологии, насочени към намиране на устойчиви алтернативи на пластмасите, тъй като пластмасите са направени от нефт и токсични химикали. „Всеки може да стане част от решението да се създаде бъдеще, в което планета процъфтява без бремето на пластмасите”
И РИОСВ-Велико Търново активно се включва в образоването на жителите на Габровска и Великотърновска област за Деня на земята и целите му. „Опитайте се да намалите употребата на пластмаса, като избягвате предмети за еднократна употреба. Променете гледната си точка към пластмасата като научите повече за вредното въздействие, което оказва върху здравето на хората и планетата и намерете устойчиви алтернативи за насърчаване на положителна промяна.
Учителите играят съществена роля при възпитанието на следващото поколение в уважение към природата. Денят на Земята предоставя отлична възможност за училищата да внушат екологични ценности на своите ученици.
А в къщи: „Като родители, насърчаването на отговорност, внимание и успех в децата е споделен стремеж. Отбелязването на Деня на Земята като семейство е възможност да се изградят ценности на почит към природата в идентичността на децата.”