• ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
вторник, 17 юни 2025
No Result
View All Result
Новият брой
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
No Result
View All Result
Новини от Севлиево - вестник Росица
No Result
View All Result

Христо Темелски: Сборникът е първокачествен надежден извор за историята на Севлиево през ХVI-ХIХ век

През пролетта на идната година от печат ще излезе сборник с неизвестни досега османски документи, разкриващи историята на Севлиево в непроучения досега период между ХVІ-ХІХ век. Идеята за неговото издаване е на доц. д-р ХРИСТО ТЕМЕЛСКИ. Той е историк и изследовател. В близо 40-годишната си научна работа има над 600 научни труда и 35 издадени книги. Вече 32 години е директор на Църковноисторическия и архивен институт при Българската патриаршия. А от почти половин век е приятел и сътрудник на в. „Росица“. Пред репортер на вестника той разказа за целта на сборника, за процеса на работа, за изненадите, разкрити в османските документи и исторически източници.

от Вестник Росица
29.12.2017
в Интервю
0 0
0

МАЯ ГАНЕВА
– Откога датира идеята за събиране и превеждане на османски документи за миналото на нашия град,   г-н Темелски?
– През месец ноември 2010 г., по моя идея и инициатива, с участието на Историческия музей и Общината, се проведе научна конференция по повод 430 г. от получаването на градски статут на Севлиево. На нея свой доклад изнесе доайенът на османистите у нас проф. д-р Стефан Андреев, който е вече пенсионер, но си остава най-добрият специалист османист. Докладът му беше свързан с това, в кои османски колекции и архивни документи се упоменава името на град Севлиево. Понеже Стефан Андреев е най-добрият преводач от османотурски, още тогава го препоръчах на градското ръководство и на Музея да събере тези документи, да ги преведе и да ги издадем в един том с негови коментари. Така щяха да видят бял свят много интересни исторически извори. Трябва да се знае, че преводът от един такъв остарял, мъртъв език, е доста сложен и е с висока тарифа. Още тогава проф. Андреев предложи своята оферта и посочи за пример, че вече е направил такива преводи за градовете Търговище, Омуртаг, Балчик, Търново и т. н. Получихме някакви половинчати обещания, но на практика нищо не се получи, а времето безмилостно течеше.
– Знам че сте упорит и не се отказвате от преследването на благородни каузи. Какво решихте да предприемете?
– Както знаете миналото лято, по повод на 500 години от основаването на град Севлиево, вие направихте интервю с мен, което беше публикувано в бр. 92 на в. „Росица“ от 12 август. Там повдигнах пиперливия въпрос с превода на османските документи за историята на нашия град. Казах буквално следното: „Нима град Омуртаг е по-добре икономически от Севлиево, та можа да намери средства да преведат и издадат том с османски документи за техния град, а ние да не можем. Това е срамота, при положение, че за нас има много неизвестни на широката общественост документи…“ „Жегнати“ от тези ми думи, няколко родолюбиви севлиевци решиха да се организират и да тръгнат от човек на човек, и да съберат необходимите средства. Те веднага ми се обадиха по телефона и организираха среща с мен. На тази среща аз им представих подробно идеята си, предложих им проф. Стефан Андреев като отличен преводач и добър специалист-османист и обещах да го доведа в Севлиево да преговарят лично с него.
– А каква беше точно вашата идея?
– Идеята ми беше да се съберат, преведат и издадат османски документи от най-слабо проучения период от историята на Севлиево и Севлиевския край, а именно този между XVI и XIX век. Издаденият том ще носи заглавието „Подбрани османски документи за Севлиево и Севлиевския край XVI – XIX век“.
– Как премина срещата на преводача с родолюбивите севлиевци?
– Срещата беше осъществена на 11 ноември 2016 г. в една малка зала на читалище „Развитие“. В задушевна приятелска дискусия беше постигнато споразумение за бърза и ефективна дейност по събиране, превеждане и издаване на най-интересните османски документи, касаещи историята на град Севлиево. Пред инициативните граждани проф. Андреев обяви доста по-ниска цена от обичайната за преводите си и обеща те да бъдат съпроводени с показалци – терминологически и речник на топонимите, които ще изготви безплатно. Също така аз обещах да му помагам в издирвателската и редакционна  работа също безплатно.
– Лесно ли вървеше работата с проф. Андреев, имаше ли перипетии пред вас? А моменти, в които ви се е искало да се откажете?
– В хода на издирвателската и събирателска работа възникнаха някои неочаквани проблеми. Първите бяха от технически характер. В двете наши хранилища на османски документи се оказа, че някои микрофилми (тези донесени от Анкара и Истанбул) са с лоша оптическа плътност и са просто нечетливи! За съжаление те трябваше да отпаднат. Други трябваше да бъдат заснети дигитално и обръщани по няколко пъти, за да се получи четливо копие. Оказа се, че на места липсват и апарати за четене на микрофилми – просто старите бяха излезли от строя!
Във връзка със студената и ледовита зима възникнаха и битови затруднения. Проф. Ст. Андреев трудно се придвижваше от ЖК „Люлин“ до центъра на София. В читалните на Националната библиотека нямаше нормално отопление и трябваше да се работи със зимни дрехи. Пак там поради студът не работеха и тоалетните! А по това време паднаха и някои тавани в същата библиотека. При разчитането на лошите микрофилми и копия, от напрежението, Ст. Андреев получи кръвоизлив в едното око и трябваше да намали темпото.
В хода на работата стана ясно, че сам проф. Ст. Андреев ще загуби много време с издирването и превеждането на документите – може би над три години! Затова беше решено да потърси помощта на свои бивши ученици, които да съберат и преведат по няколко документа. Но всичко това да става под непосредственото ръководство и редакция на самия проф. Андреев! За целта беше постигната договореност със 7-8 млади (и не толкова млади) специалисти, които работят на различни места – в Ориенталския отдел на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, в Централния държавен архив, в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, в Института за българска история при Българската академия на науките и др.
Въобще не е имало моменти, в които да сме мислили да се откажем! Все пак ние сме изпитани „бойци“ на научния фронт и сме свикнали да преодоляваме всякакви трудности!
– Кога ще имаме възможност да вземем книгата в ръцете си и да отгърнем страниците й?
– Сега с проф. Ст. Андреев правим обстоен преглед на преведените документи и коригираме някои грешки и неточности. Ще предадем готовия за печат том в началото на месец декември и да се надяваме, че за първа пролет следващата година той ще бъде в ръцете на любопитните севлиевци.
– Колко документа са преведени? Голям ли ще стане сборникът?
– Преведени са 56 документа и още два сме сложили като добавка, защото се появиха, когато вече приключихме с основните преводи. Сборникът ще бъде значителен по обем, оформен с пояснителни бележки и показалци. Зависи вече от издателя какъв вид ще му предаде – предполагам приемлив за едно сериозно научно издание!
– Разбрах, че проф. Андреев е превел безплатно още няколко документа. Какви са те?
– Това са два документа – дефтери, от 1854-1855 г., за броя на циганите в каза Серви (Севлиево) и глобалната сума от събирания от тях данък джизие. От тях се вижда броят на циганите в града и селата на казата (околията), а също така, че тогава циганите са били доста имотни и са подразделени на три категории.
– Преведените документи носят ли някакви качествени новости? Има ли изненади?
– Всеки нов документ съдържа някаква или някакви новости. Смятам, че с издаването на този сборник ще се разсее мъглата над историческото минало на града ни.
Очертаха се две големи изненади, които жегнаха и мен като историк и краевед! Оказва се, че Хоталич не е селището, което се проучва археологически десетки години на местността Джевизни бунар, северозападно от Севлиево. Аз бях един от яростните привърженици, че там е бил Хоталич и му посветих доста статии. Оказва се, че на времето проф. Николай Ковачев ни е подвел, заключавайки, че там е бил средновековният Хотел или османският Хоталич. След близо шестмесечно умуване и размишления стигнах до извода, че „село Хоталич, с друго име Хисар бейлю-и баля, заедно с Хисар бейлю-и зир“ от нахията Хоталич, е фактически днешното село Яворец! Хисар бейлю-и баля, т. е. горният Хисар е старото средновековно селище-крепост горе на Витата стена. Навремето проф. Н. Ковачев също ни заблуди, като неправилно го отъждестви със селището Витен, упоменато в Батошевския надпис от ХІІІ век. Българското население било прокудено оттам и е заселено само с мюсюлмани. Същите правят и ново поселение долу под Витата стена, което започва да се нарича долния Хисар (Хисар бейлю-и зир). За известен период от време двете селища – горното и долното, съществуват поотделно, но данъците им се събират заедно. След време горното селище било изоставено и заселниците му слезли в долния Хисар. Неизвестно кога името на селището придобива формата Сърбеглий и така просъществува до 1934 г., когато с царски указ е прекръстено на Яворец. До Освобождението то си остава чисто мюсюлманско селище и в него не живеят „неверници“, тоест християни. За съжаление дълго време съм се заблуждавал, че „Хисар бейлю-и баля и Хисар бейлю-и зир“ са горното и долното селища на местността Джевизни бунар, където се смяташе, че е Хоталич. Уви, оказва се, че не е така! Защото ако продължаваме погрешно така да ги възприемаме, ще елиминираме днешния Яворец, а той си стои стабилно на мястото и фигурира в документите векове наред.
Разкриващото се голямо и значимо средновековно селище на местността Джевизни бунар засега остава неизвестно по име. То е реалност и факт и трябва да продължи да се проучва, независимо че няма нищо общо нито с истинския Хоталич, нито със Серви (Севлиево). Но затова, обещавам, ще напиша подробна статия.
Другата „неприятна“ изненада се оказа и датировката на един много важен документ, от който узнахме кога Серви придобива градски статут. Досега имаше две становища – едни приемаха, че този документ може да се датира ок. 1580 г., а други – 1585 г. Проф. Ст. Андреев, подкрепян и от проф. Красимира Мутафова, предатира въпросния документ на 1603-1604 г. Така че и тук ще има коригиране на погрешни датировки и възприятия. Но почти винаги става така, когато се работи прибързано, с повърхностно преведени документи и с погрешни датировки.
– Ако можете само в едно изречение да обобщите сборника, какво би било то?
– Първокачествен надежден извор за историята на Серви (Селви) – Севлиево през ХVІ-ХІХ век!
– На кого искате да благодарите, че сборникът вече е факт?
– На първо място благодаря на моя колега и приятел проф. Стефан Андреев, че се съгласи и положи максимум усилия да издири, подбере и преведе османските документи. Както той сподели в едно интервю, това го направи, защото сме приятели и не може да ми откаже! И на второ място благодаря на тези мои съграждани, които откликнаха и събраха необходимите средства. Най-вече благодаря на един от тях, който негласно оглави акцията и със своята упоритост и постоянство успя да събере необходимата сума за превода. Не му споменавам името, защото ме помоли да остане в анонимност! Благодаря му от все сърце, защото ако не беше той, щяхме да се поизложим пред преводача…
СподелиTweetСподели
Вестник Росица

Вестник Росица

СвързаниПубликации

Теодор Татев: “Близо 18 години ЕМКА АД изпълнява  дългосрочен инвестиционен план, обновихме изцяло оборудването във фирмата”

Теодор Татев: “Близо 18 години ЕМКА АД изпълнява дългосрочен инвестиционен план, обновихме изцяло оборудването във фирмата”

10.06.2025
Румен Мартинов: “Иска ми се да бъдем чути и разбрани, и в Севлиево, както това се случи в Италия!”

Румен Мартинов: “Иска ми се да бъдем чути и разбрани, и в Севлиево, както това се случи в Италия!”

05.06.2025
Тодор Желязков: Зависимостта е семейно заболяване, но изход има

Тодор Желязков: Зависимостта е семейно заболяване, но изход има

02.06.2025
Божидар Генков: “Искам да научим учениците на повече добродетели, а родителите – да слушат чувствата и емоциите на децата си”

Божидар Генков: “Искам да научим учениците на повече добродетели, а родителите – да слушат чувствата и емоциите на децата си”

22.05.2025
Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

05.05.2025
Любчо Иванов: “Мъдростта ни учи да разберем какво сме пропуснали и какво още трябва да направим в земния си живот”

Любчо Иванов: “Мъдростта ни учи да разберем какво сме пропуснали и какво още трябва да направим в земния си живот”

24.04.2025
Следваща публикация

Захарните феи на Галя – с два златни медала от международно изложение на торти в Англия

Окончателно: ВАС реши – Ани Асенова остава кмет на Градница

Севлиево и Гевгелия ще си сътрудничат в областта на икономиката и културата

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  • Най-нови
  • Популярни
  • Коментирани
Севлиево почита Борис Машалов с концерт и изложба

Севлиево почита Борис Машалов с концерт и изложба

17.06.2025
Жребият е хвърлен – приемаме “Хебър” на старта

Жребият е хвърлен – приемаме “Хебър” на старта

17.06.2025
Има осигурен бюджет за футболната Втора лига

Има осигурен бюджет за футболната Втора лига

17.06.2025
Димитър Пантев се завръща като треньор във ФК “Севлиево”

Димитър Пантев се завръща като треньор във ФК “Севлиево”

17.06.2025
Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

13.06.2023
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

13.01.2020
Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

13.10.2023
Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

22.01.2021
Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

7
Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

3
Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е  Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

3
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

2

Анкета

Как намирате града ни?

Покажи резултатите

Зареждане ... Зареждане ...

СИНЯ ЛАМПА

Арестуваха четирима за множество кражби в Кормянско

България ще предаде севлиевец на съд във Франкфурт на Майн

17.06.2025
Арестуваха четирима за множество кражби в Кормянско

Арест за мъж, нарушил заповед за защита

13.06.2025
Спецакция

Спецакция

13.06.2025

Facebook

СЕВЛИЕВО ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

1 месец ago
Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

1 месец ago
Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

2 месеца ago

ИНТЕРВЮ

Теодор Татев: “Близо 18 години ЕМКА АД изпълнява  дългосрочен инвестиционен план, обновихме изцяло оборудването във фирмата”
Интервю

Теодор Татев: “Близо 18 години ЕМКА АД изпълнява дългосрочен инвестиционен план, обновихме изцяло оборудването във фирмата”

от Минка Минчева
10.06.2025
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
Copyright © 2025 „РОСИЦА” ЕООД

No Result
View All Result
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт

Влезте в профила си

Забравена парола?

Попълнете формуляра, за да се регистрирате

Всички полета са задължителни. Вход

Възстановяване на парола

Моля въведете потребителското си име или email адрес.

Вход
error: Съдържанието е с авторски права.