• ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
вторник, 21 март 2023
No Result
View All Result
Новият брой
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
No Result
View All Result
Новини от Севлиево - вестник Росица
No Result
View All Result

Весела и Йордан Йорданови: “Българският фолклор е уникален и наш дълг е да възпитаваме децата си в уважение към родните традиции, бит и култура”

Да съхранят и предадат на поколенията нестихващия огън на фолклора в сърцата на младото поколение, е мисия за хореографите на ансамбъл „Развитие“ Весела и Йордан Йорданови. България ще пребъде – с народните музика, песни и танци. Доказателство за това са препълнените репетиционни зали на Ансамбъла, многобройните концерти, аплодисментите на публиката. Изцяло посветили се на професията си, всеки ден хореографите предават с любов тайните на танцовото изкуство, градят колектив – всеотдаен и сплотен, за да пребъде фолклорното наследство. В интервю за в. „Росица“ семейство Йорданови разказаха повече за ансамбъл „Развитие“ – туптящото сърце на Севлиево.

от Вестник Росица
03.01.2018
в Интервю
0 0
0
Весела и Йордан Йорданови: “Българският фолклор е уникален и наш дълг е да възпитаваме децата си в уважение към родните традиции, бит и култура”
ДЕСИ ДИМИТРОВА
– Как виждате мястото на фолклора в нашето съвремие? Какво е влиянието на фолклора върху децата, какво им носи, на какво ги учи?
В.Й. – Фолклорът е история. А историята е една материя, която не търпи компромиси от гледна точка на уважението към миналото. Без значение след колко години, историята, не историците подчертавам, доказва и показва добрите неща, случили се в миналото.
Фолклорът ни е история и ако искаме след време да покажем и докажем, че в нашата мила Родина живеят стойностни хора, е нужно ние, като съвременници, да научим по един или друг начин, всеки в своята сфера, без компромиси обаче децата и младото поколение да уважават историята, без значение от нейното съдържание. Така в своя живот, във времето, в което пребивават на този свят, те ще създават колкото може повече добри неща. Затова, имайки предвид, че българският фолклор е нещо уникално, ние, големите хора, сме длъжни да възпитаваме децата си в уважение към фолклора. Така те ще знаят повече за нашата история, за родните традиции, бит и култура на предците си.
Й.Й. – От работата ни върху танцовия и песенен фолклор нашите деца научават повече за бита, мъдростта и традициите на своите прабаби, баби и дядовци, родители, семейства и фамилии. Това е изключително ценно, защото поставя една основа, чрез която впоследствие, при изграждането на съзнанието им, те могат да оценят, че са наследници на нещо добро. На нещо велико. Учейки народните песни и танци, не пропускаме да разказваме на децата за традициите и обичаите, за костюмите от различните етнографски области и т.н. Да, за това те научават и в училище, но тук, при нас, когато са част от ансамбъл „Развитие“, те са на място, където фолклорът е концентриран. Тази основна идея прозира във всяка една дейност, с която е съпътствана работата ни.
– Ансамбъл „Развитие“ е емблемата на Севлиево и има дългогодишна история. Колко са формациите към момента, има детска школа, работите и с курсисти?
Й.Й. – Основата на всичко е представителният фолклорен ансамбъл „Развитие“. Защото той е създаден достатъчно отдавна, никога през годините не е имало спад в развитието му и изключително много хора, цели фамилии и поколения са били част от Ансамбъла, което означава, че той има голяма стойност за град Севлиево. И затова се стремим, работейки с всички останали формации към Ансамбъла, да изграждаме кадри, които да са добри и на ниво, за да продължат това велико дело и традиция.
Към представителния фолклорен ансамбъл „Развитие“ имаме три подготвителни групи с момичета и момчета, които изучават репертоара и постепенно се вливат в редиците на Ансамбъла. Имаме Детски фолклорен ансамбъл, който има старша възраст, концертираща и изпълняваща целия репертоар. Сформирани са и подготвителни групи към Детския ансамбъл, които също изучават постепенно репертоара и се учат на много основни неща, нужни за един изпълнител. В групи към Детската школа за народни танци се обучават децата от първи до четвърти клас, където поставяме основата. Учим се на най-елементарните неща, но и най-необходими, за да започне надграждането. Към Фолклорния ансамбъл имаме и курс за овладяване на народни хора, в който участват граждани на различна възраст, от 16 до 76 години, където се изучават автентични хора от всички етнографски области на България.
– Ансамбълът е любим гост на празници и сборове в града и по селата. За един артист най-ценно е да излезе на сцената, да пее и танцува за публиката, нали така?
В.Й. – Едно от нещата, на което учим певците и танцьорите, е да уважават сцената и публиката, независимо къде сме. И затова не отказваме покани и изнасяме концерти не само в града, а и във всички села в общината. Публиката винаги очаква фолклорът да ги зарадва. Изключително сме благодарни, че Ансамбълът е канен гост на празници и сборове. Наскоро с Детския ансамбъл имахме участия в Идилево и Крушево и успяхме да допринесем за настроението на хората, да разнообразим делника им. Искрена е радостта на хората по селата, които винаги с голям трепет и вълнение очакват нашите изпълнители. Стараем се да разнообразяваме програмата и винаги на ниво да се представяме, за да бъдем доволни ние, ръководителите, изпълнителите и публиката ни.
– Често обаче лоши са условията, при които певци и танцьори излизат пред публика. Позабравени са вече селата, скърцат дъските по читалищните сцени, студ витае зад кулисите… Успяват ли самодейците да не се влияят от всичко това и с усмивка да излизат на сцената?
Й.Й. – В повечето случаи желанието на домакините по селата е празникът да бъде на открито, в центъра, на мегдана. Защото има по-голямо пространство, повече веселие, вият се хора. Но това зависи и от времето. Дъждовно ли е, изпълнителите излизат на читалищните сцени. Едно от нещата, на което учим танцьорите, е да успяват, независимо от условията встрани, да представят най-доброто, което се изисква от тях на съответната сцена. Защото за публиката остава скрито всичко зад кулисите. Да, на места условията, при които се подготвят танцьорите, сменят костюми, не са особено удобни, но затова нямат вина нито зрителите, нито кметът на селото или читалищното ръководство. Условията са такива благодарение на много други фактори. Това, което ние изискваме от нашите изпълнители, е да се съобразяват на всяко място със съответните условия и това да не влияе на качеството на изпълнение на програмата, която сме поели ангажимент да представим. Това е едно от многото неща, на които се учат децата при нас. Не само на колективизъм, на добро отношение едни към други и т.н.
– Какво ви носи работата?
В.Й. – Удовлетворение, енергия от младостта, будно състояние на духа заради постоянното търсене на нови творчески идеи.
– Помогна ли ви натрупаният опит през годините, наученото, докато сте били танцьори, да се справяте с трудностите в професионалния ви път като хореографи?
Й.Й. – Едно от най-трудните неща в работата ни е да бъде оформен успешен колектив и в големия, и в Детския ансамбъл. Това се постига трудно, но опитът от многогодишната ни дейност като самодейни танцьори ни помага.
В.Й. – Не е лесно млад човек да бъде мотивиран да се раздава с максимум старание и всеотдайност, абсолютно безвъзмездно. Към това добавяме и факта, че нашите изпълнители, както и ние, преди време заплащахме „от джоб“ пътуванията си на фестивали в чужбина.
– Къде е границата между автентичния фолклор и съвременната му интерпретация?
Й.Й. – Съвременната интерпретация на автентичния фолклор има своите основи, поставени през петдесетте години на миналия век. Тази интерпретация дава възможност автентичният фолклор да бъде разгърнат, обогатен с подходяща композиция, съчетавайки разнообразните движения на различните хора. Сценичната подготовка на едно произведение предоставя възможност на хореографите да вложат своите умения в това изкуство и да създават красота на сцената.
В.Й. – За съжаление сме свидетели на опорочаване на фолклора ни, а именно създаването на хора върху ритми и музика, които не са от нашия фолклор. Също така се използват танцувални движения, различни от фолклорните. Това не е лошо, но тези комбинации от движения не бива да носят названието „хоро“.
– Какво ви предстои още до края на календарната година, идват светли празници?
В.Й. – Детският ансамбъл ще участва на коледния концерт на читалище „Развитие-1870“. Имаме участие на тържество на местна фирма. Предстоят и коледните продукции на Детската школа, които представляват една открита репетиция на всяка една от групите пред родителите. Идеята е да покажем работата ни и нивото на децата. За нас е много важно родителите да са запознати с процеса на работа, за да знаят как се постига крайният резултат. И разбира се, както всяка година, отново ще очакваме Дядо Коледа да посети тези мини концерти и да зарадва децата, които го очакват с нетърпение.
– А какви са плановете ви до края на сезона, предвиждате ли разучаването на някой нов танц, примерно?
В.Й. – Да, надявам се до края на учебната година да завършим един нов танц с Детския ансамбъл, който да успеем да представим пред публика на годишната ни продукция. Да сме живи и здрави, дано успеем, тъй като създаването на ново произведение не е никак лесно.
Й.Й. – Този сезон изпълнителите от Представителния ансамбъл няма да разучават нов танц. Но имаме нови произведения от репертоара ни, които ще бъдат разучавани от младежите, за да бъдат добре представени пред публиката.
– Каква е вашата рецепта за успех?
Й.Й. – Работа и постоянство.
В.Й. – И разбира се, уважение към фолклора и изпълнителите ни.
СподелиTweetСподели
Вестник Росица

Вестник Росица

СвързаниПубликации

Кристияна Терзиева: “ПГ “Марин Попов” е училище, което подготвя младите хора за живота”

Кристияна Терзиева: “ПГ “Марин Попов” е училище, което подготвя младите хора за живота”

16.03.2023
Национален треньор създаде нов клуб по карате в Севлиево

Национален треньор създаде нов клуб по карате в Севлиево

14.03.2023
Наталия Стоянова: “Благодарна съм на моите приятели от Севлиево! До края на живота си ще благодаря на Небето за тях”

Наталия Стоянова: “Благодарна съм на моите приятели от Севлиево! До края на живота си ще благодаря на Небето за тях”

24.02.2023
Николай Григоров: „Част от габровските социалисти и симпатизанти искат оставката на ръководството на БСП“

Николай Григоров: „Част от габровските социалисти и симпатизанти искат оставката на ръководството на БСП“

22.02.2023
Исмаил Хаджихасан: Акцията на ДПС в помощ на пострадалите от земетресението в Турция беше много успешна, благодарен съм на всички, които дариха от сърце

Исмаил Хаджихасан: Акцията на ДПС в помощ на пострадалите от земетресението в Турция беше много успешна, благодарен съм на всички, които дариха от сърце

20.02.2023
Проф. Терзиев: “Иска ми се да пренесем мъдростта на умните хора на България, тя остава все още захвърляна някъде в ъгъла”

Проф. Терзиев: “Иска ми се да пренесем мъдростта на умните хора на България, тя остава все още захвърляна някъде в ъгъла”

14.02.2023
Следваща публикация

Над 5300 лв. събраха дамите от “Надежда 2001” в помощ на Деси и Габи

Лекар отказал да прегледа дете с дълбока порезна рана на ръката

С калейдоскоп от събития 55 години чества ПГМЕТ “Ген. Иван Бъчваров”

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  • Най-нови
  • Популярни
  • Коментирани
На 21 март празнуват хората с мисия – социалните работници

На 21 март празнуват хората с мисия – социалните работници

21.03.2023
Ирина Савова е Рицар в живота за 2022 г., обяви дарителска кампания за закупуване на веноскопи

Ирина Савова е Рицар в живота за 2022 г., обяви дарителска кампания за закупуване на веноскопи

20.03.2023
ПП ГЕРБ

ПП ГЕРБ

20.03.2023
“Викинг”-ите участваха в турнир “Русалка”

“Викинг”-ите участваха в турнир “Русалка”

20.03.2023
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

13.01.2020
Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

22.01.2021
Д-р Георги Шандурков: “Не допускайте там, където работите, да има човек, разпространител на вируса!”

Д-р Георги Шандурков: “Не допускайте там, където работите, да има човек, разпространител на вируса!”

06.11.2020
Работник пострада при трудов инцидент

Трагедия! Баща закла 2-годишното си дете

04.02.2021
Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

7
Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е  Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

3
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

2
Наши гимназисти с призови места в националния кръг на “Ключът на музиката”

Наши гимназисти с призови места в националния кръг на “Ключът на музиката”

2

Анкета

Как намирате града ни?

Покажи резултатите

Зареждане ... Зареждане ...

СИНЯ ЛАМПА

Откриха труп на мъж под виадукт в Габрово

Откриха труп на мъж под виадукт в Габрово

15.03.2023
Утре КАТ-Габрово ще работи с намалено работно време

Дамяновка окраде жена от Габрово

15.03.2023
Жители на Балабанца: “Няма да гласуваме”

Жители на Балабанца: “Няма да гласуваме”

14.03.2023

Facebook

СЕВЛИЕВО ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Последното изпълнение на живо на народния певец Илия Аргиров е в Севлиево

Последното изпълнение на живо на народния певец Илия Аргиров е в Севлиево

4 седмици ago
150 години безсмъртие /ФОТОРЕПОРТАЖ/

150 години безсмъртие /ФОТОРЕПОРТАЖ/

1 месец ago
Поклон, сине на България!

Поклон, сине на България!

1 месец ago

ИНТЕРВЮ

Кристияна Терзиева: “ПГ “Марин Попов” е училище, което подготвя младите хора за живота”
Интервю

Кристияна Терзиева: “ПГ “Марин Попов” е училище, което подготвя младите хора за живота”

от Минка Минчева
16.03.2023
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
Copyright © 2023 „РОСИЦА” ЕООД

No Result
View All Result
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт

Влезте в профила си

Забравена парола?

Попълнете формуляра, за да се регистрирате

Всички полета са задължителни. Вход

Възстановяване на парола

Моля въведете потребителското си име или email адрес.

Вход
error: Съдържанието е с авторски права.